Emek Partisi Balıkesir il örgütü, 26 Haziran Çarşamba günü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma için çağrı yaptı. Yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“TÜM DEMOKRASİ GÜÇLERİNİ DAVAYA KATILMAYA DAVET EDİYORUZ”

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde, barış talebiyle bir araya gelenlere karşı IŞİD tarafından gerçekleştirilen ülkenin en büyük katliamına dair 26 Haziran 2024 Çarşamba günü Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmada karar açıklanması bekleniyor.

10 Ekim saldırısı, IŞİD tarafından öncesinde gerçekleştirilen katliamların bir devamı olarak, AKP iktidarının Suriye politikasının da dolaysız sonucuydu.

Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, 10 Ekim Katliamı’nın ardından yaptığı, "Türkiye'de bulunan canlı bombaların isim listesi elimizde, ancak eylem yapılmadıkça tutuklayamıyoruz" açıklaması hala hafızalarda. Devletin bilgisine sahip olduğu IŞİD militanları, haklarındaki istihbarata rağmen eylemlerini gerçekleştirene kadar kendilerine dokunulmamasının rahatlığıyla hareket ettiler.

Ailelerin ve avukatlarının kararlı mücadelesi olmasaydı, 10 Ekim Davası boyunca yargılanıp ceza alanların sayısı da en alt düzeyde kalacaktı. Dava dosyasına giren birçok delil, avukatların çabasıyla o dosyaya girdi. Israrlı taleplere rağmen kamu görevlilerinin yargılanmasının engellenmesi, bu dava üzerindeki iktidar gölgesinin açık bir göstergesiydi. 

10 Ekim katliamının tüm bağlantılarıyla aydınlanması ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin, siyasilerin yargılanarak cezalandırılması, ülkedeki barış ve demokrasi mücadelesi açısından da büyük önem taşıyor.

Kürt siyasetçilerin ağır cezalara mahkûm edildiği Kobane davasının da, iktidarın IŞİD’e dair politikasını yansıttığı açıktır.

10 Ekim Katliamı’nın, yaklaşık 9 yıldır süren adalet mücadelesine rağmen, bir sis perdesiyle sonlandırılması devletin dahli ve iktidarın sorumluluğunun itirafı anlamına gelecektir. 10 Ekim davasının aydınlatılması, demokrasi mücadelesinin önemli bir ayağı olacaktır.

Partimiz, gerçek bir yargılama ile katliamda dahli olan tüm sorumluların hesap vermesi, yargılanması talebinin takipçisi olmaya, tüm demokrasi güçlerini davaya katılmaya davet ediyoruz.

EMEK PARTİSİ

BALIKESİR İL ÖRGÜTÜ