“Eğer gerekli tedbir alınmazsa devasa, boyumuzu aşan köpüklenme olaylarına sebep olur”

Bilim insanları, Marmara Denizi’nde yeni tespit edilen müsilaj türlerinin ‘sonradan taşınan ve koloniyal’ özellikleriyle çevre felaketlerine yol açabileceği uyarısında bulundu.

EKOLOJİ-ÇEVRE 11.08.2021 - 13:47 11.08.2021 - 14:11

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Sevim Polat Marmara Denizi'nde tespit edilen müsilaja dair açıklamalarda bulundu. Polat, ortama sonradan gemi balast sularıyla taşınması muhtemel olan ‘phaeocystis pouchetii’ türünün çevre felaketlerine neden olabileceğini belirterek “Bu türün daha çok kolonyal formları aşırı artış gösteriyor ve köpüklenme benzeri görünüm ve risk ortaya çıkıyor” dedi.

"DEVASA KÖPÜKLENME OLAYLARINA SEBEP OLUR"

Milliyet’in haberine göre İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Neslihan Özdelice ise, müsilajın, “phaeocystis” türünün hızlı koloni oluşturduğunu dile getirerek “Eğer gerekli tedbir alınmazsa devasa, boyumuzu aşan köpüklenme olaylarına sebep olur” ifadelerini kullandı.

"SONRADAN TAŞINAN TÜRLER ÇEVRE FELAKETLERİNE NEDEN OLABİLİR"

TBMM İklim Komisyonu’nda sunum yapan Prof. Dr. Polat, Marmara’daki müsilaj olayında farklı diatom ve dinoflagellat türlerinin arttığını dile getirirken, kayıt altına alınan yeni türlerin bölgede görüldüğünü kaydetti ve “Son görülen müsilaj olayında dikkat çekici olan Marmara Denizi için yeni kayıt olan türlerin ortamda görülmesi. Bunlardan özellikle phaeocystis pouchetti türüne baktığımızda bu türün ortama sonradan taşınmış olma ihtimali ortaya çıkıyor ve bu da aslında ortama sonradan taşınan türlerin bazı çevre felaketlerine neden olabileceğini göstermesi açısından da önemli” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK DAHA RİSKLİ BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ’

“Bu türün daha çok koloniyal formları aşırı artış gösteriyor ve denizde köpüklenme benzeri bir görünüm ortaya çıkıyor, bunların oluşturduğu müsilajın bakterilerce parçalanmasının, diatomlar tarafından oluşturulan müsilajın parçalanmasına göre çok daha yavaş olduğu anlaşılmış yani bu tür bir ortamda müsilaja neden olursa parçalanma süreci belki de diğer türlerin neden olduğu müsilajın parçalanma süresinden çok daha yavaş olacak ve çok daha riskli bir durumla karşı karşıya kalabileceğiz.”

"MÜSİLAJA YOL AÇAN STRES KOŞULLARINI YOK ETMEMİZ GEREKİR"

Prof. Dr. Neslihan Özdelice de, denizlerde müsilaja yol açan planktonların yok edilmesi önerisinin doğru olmadığını, denizde başka canlarının yaşam formlarını bu organizmalardan beslenerek sürdürdüğünü söyleyerek “Bırakalım yaşasın yoksa bunlar olmadığı takdirde soframızda yiyecek balığı dahi bulamayız. Bizim, bunların müsilaja yol açan stres koşullarını yok etmemiz gerekir” ifadelerine yer verdi.

"AĞIR METAL KİRLİLİĞİ DE SÖZ KONUSU OLACAK"

Marmara’nın kapalı iç deniz olması nedeniyle kirleticilerin suda kalma süresinin uzun olduğuna dikkat çeken Özdelice, müsilaj ne kadar kalırsa içerisindeki bakteri ve patojen bakteri oranının artacağını ve ağır metal kirliliğinin de söz konusu olacağını kaydederek "Metal ve toksik metal bağlanma kapasitesini de arttırdığı için bizim aslında dikkat etmemiz gereken dönem o noktada oluyor. Olumsuz çevre şartlarından kendini korumak için ya da çeşitli yüzeylere tutunmak adına salgı salıyorlar, koloniler halinde büyümelerine de yardım ediyor bu” ifadelerini kullandı.

EGE DENİZİ'NDE YENİ KAYDI YAPILAN PHAEOCYSTİS POUCHETİİ GÖRÜLDÜ

Gemi balast sularıyla taşınması muhtemel olan müsilaj türlerine dair de bilgi veren Özdelice, Ege Denizi’nde yeni kaydı yapılan “phaeocystis pouchetii”nin görüldüğünü bildirdi.

"EGE VE KARADENİZ’DE VAR, MARMARA’DA OLMAMASI İMKANSIZ"

Özdelice konuya dair “Şimdi, Ege’de var, Karadeniz’de var, Marmara’da olmaması imkânsız; ya çok azdı yani etkisi bizlerin belki mikroskopta gözlem olarak kaçırabileceğimiz bir konumdaydı ama bu dönem sayısını oldukça artırarak köpüklenme olayına sebep oldu. Erdek’ten görüntü var o tarihe kadar phaeocystisin olabileceğini düşünmüyorduk ama görüntüyü gördüğümüz zaman, gözleme odaklandık, hem koloni halini hem de hareketli evresini yakalama şansına sahip olduk” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST