Yönetmen Fatih Akın ile çevirimiçi bir görüşme yaptığı görülen Hideo Kojima'nın X gönderisi kısa sürede büyük bir etkileşim aldı.

Oyun dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Kojima'nın paylaşımı Akın ile birlikte çalışma ihtimalini akıllara getirdi. Sinema dünyasını yakından takip eden Kojima'nın uzun yıllardan beri Akın ile dostluğu biliniyor.

Kojima, gönderiyi "Fatih Akın ile birlikte" notuyla paylaştı.

HİDEO KOJİMA KİMDİR?

Kojima, Japonya'nın başkenti Tokyo'nun Setagaya semtinde üç çocuğun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Ailesi yaklaşık dört yaşındayken Osaka'ya taşındı. Her gece film izlediler ve "film bitene kadar yatmasına izin verilmedi".

Aile sonra küçük bir Shirasaki şehrine taşındı. Babası öldüğünde 13 yaşındaydı ve Kojima hayatının başlarında ölümle uğraşmak zorunda kaldığını yorumladı. Kojima okuldan eve geldiğinde sık sık kendine bakmak zorunda kalan bir çocuktu.

Bir sanatçı, film yapımcısı veya illüstratör olmak istedi ancak yaratıcı normlara göre istikrarlı, maaşlı bir işi tercih eden sosyal normların baskısı ve cesaretinin yaşamak için mücadele eden bir sanatçı olması nedeniyle cesareti kırılmış hissetti. Tüm aileyi yoksul bırakan Kojima'nın babasının ölümü başka bir nedendi.

G4'ün TV dizisi Icons'la ilgili bir röportajda, Kojima, üniversitede ekonomi okurken boş zamanlarında, özellikle Nintendo Famicom'da video oyunları oynarken bulduğunu açıkladı. Kojima, üniversitedeki dördüncü yılında, başlangıçta film yönetmeni olma hırsına sahip olmasına rağmen, video oyunu endüstrisine katılma niyetlerini ilan ederek akranlarını şaşırttı. Video oyunlarında kariyer yapmanın daha tatmin edici olacağını düşünüyordu. Arkadaşlarının ve akranlarının çoğunluğu, saygı duyulan veya finansal olarak güvenli olmayan yeni bir ortam olduğu için Kojima'yı video oyunlarına devam etmekten şiddetle vazgeçti. Bununla birlikte, annesi destekleyici oldu ve Kojima'ya rüyasını sürdürme güveni verdi. Seçiminin karşılığını daha sonra pozitif olarak görecekti. "Sanayi, terklerle doluydu, oyunların başka bir şans sunduğunu düşünen insanlar. Aynı durumda birçok insanla tanıştım; bir anlamda bununla bağlandık". Kojima, Shigeru Miyamoto'nun Super Mario Bros. (1985) ve Yuji Horii'nin The Portopia Serial Murder Case'den(1983) bu kararı almasına ilham veren oyunlar olarak bahsetti. Hydlide'ın açık dünya oyun tasarımını bir etki olarak gösterdi. Edebi etkileri arasında Kōbō Abe, Ryu Murakami, Yukio Mishima, Kazuaki Takano, Project Itoh, Yasutaka Tsutsui, Seicho Matsumoto, Richard Levinson, William Link ve Paul Auster yer almaktadır.