Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Küresel gıda fiyatlarının ocak ayında da düştüğünü açıkladı. Türkiye’de ise gıda fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. FAO verilerine göre Gıda Fiyat Endeksi Ocak ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,8 oranında düşerek 131,2 puana ulaştı. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından rekor seviyesine yaklaşan gıda fiyatları 10 ayda yüzde 18 oranında düştü.

Seçim2023 I SP, CHP-MSP koalisyonunu anımsattı: Onlar başardı, yine başaracağız Seçim2023 I SP, CHP-MSP koalisyonunu anımsattı: Onlar başardı, yine başaracağız

DÜNYADA DÜŞERKEN TÜRKİYE'DE ARTTI

FAO verilerine göre Ocak ayında Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi yüzde 2,9 oranında azaldı. Tahıl Fiyat Endeksi ise aylık yüzde 2,5 oranında düştü. Şeker Fiyat Endeksi aylık bazda yüzde 1,1 gerilerken, Süt Ürünleri Fiyat Endeksi 1,4 düştü. Et Ürünleri Fiyat Endeksi ise yüzde 0,1 oranında düştü. Türkiye’de ise son 3 ayda bir litrelik bitkisel yağ yüzde 17,14 oranında arttı. Şeker fiyatında artış yaşanmazken 1 litre sütün fiyatı yüzde 7,89 oranında arttı. 500 gram et ise yüzde 26,79 oranında zamlandı.