Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBT+ bireylere yönelik nefret söylemi içeren hutbesine tepki gösteren Diyarbakır Barosu'na da soruşturma açıldı.

Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren hutbesine tepki gösteren Diyarbakır Barosu hakkında da soruşturma başlatıldı. Dün de Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatılmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, baro yöneticileri hakkında “5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlattı.

ERDOĞAN DÜN HEDEF GÖSTERMİŞTİ: DİYANET'E YAPILAN SALDIRI DEVLETE YAPILMIŞ SAYILIR

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yaptı. Erdoğan, açıklamasında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın cuma hutbesinde kullandığı nefret söylemlerini eleştiren Ankara Barosu’na dair ise çok sert açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Bu Ankara Barosu’nun yetkisinde olan bir konu değildir. Ankara Barosu’un açıklaması başta olmak üzere Diyanet İşleri Başkanı’mıza karşı kullanılan üslup İslam’a karşı kasıtlı bir saldırı halini almıştır. Saldırı, devletimize yapılan bir saldırıdır. Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan saldırı devlete yapılmış sayılır. Yapılan her gönderme karşımızdaki zihniyetin ilkelliğinin birer yansımasıdır. Milletimizi temsil eden kavramlara böylesine kin duyulabildiğini görmekten üzüntülüyüz. Demokratlık adına faşizmi, halkçılık adına millet düşmanlığını, yargı adına hukuksuzluğu, eşitlik adına sapkınlığı yüceltenlerin gerçek yüzleri birer birer ifşa olmaktadır" demişti.

ANKARA BAROSU'NDAN SONRA DİYARBAKIR BAROSU

Diyarbakır Barosu, Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren hutbesine tepki gösterdiği açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı “ayrımcı ve nefret söylemi içeren ifadelerinden dolayı” kınamıştı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBT+ bireyleri dışlayan hutbesine yönelik Ankara Barosu’nun açıklaması üzerine hükümet kanadından Erbaş’a destek tweetleri gelmeye başlamış ardından da Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Barosu yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Diyarbakır Barosu’nun açıklamasında şunlar kaydedilmişti: “Diyanet İşleri Başkanının, ne yazık ki ‘Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi’ başlıklı cuma hutbesinde nefret söylemi içeren ve ayrımcılık yasağını ihlal eden söylemlerde bulunduğuna şahitlik ettik. Bu söylemler, nefret suçlarına maruz kalan ve yaşam hakkı başta olmak üzere pek çok hak ihlaline uğrayan LGBTİ+’lara yönelik saldırıları artırabilecek ve halkın belli bir kesimini suç işlemeye teşvik edebilecek nitelikteyken, devletin bir kurumunun göz göre göre hala bu tarz ayrımcı söylemlere devam etmesini asla kabul etmiyoruz. Öte yandan HIV ile yaşayan kişilerin sosyal hayatta damgalanmalarının (stigma) önüne geçilmesi ve ruhsal sağlıklarının korunması açısından devletin pozitif yükümlülük altında olduğunu hatırlatıyoruz. Diyanet İşleri Başkanının taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde ve açıkça Anayasanın 10. Maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı söylemlerde bulunamayacağını; hiç kimsenin cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği ve hastalık durumu sebebiyle ayrımcılığa uğrayamayacağını ve bunun bütün kamu kurumları tarafından da bağlayıcı olduğunu vurguluyoruz. Kendisini ayrımcı ve nefret söylemi içeren ifadelerinden dolayı kınıyor, nefrete inat yaşamı savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz.”