Sansür yasasının 29. maddesine göre retweet bile suç Sansür yasasının 29. maddesine göre retweet bile suç

Diyarbakır Barosu, mesleki faaliyetlerinden ötürü özgürlüklerinden yoksun bırakılan basın çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

Diyarbakır Barosu Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, JİNNEWS Haber Müdürü Safiye Alagaş’ın da aralarında olduğu 20’si gazeteci 21 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, özgürlüklerinden yoksun bırakılan gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

Baro tarafından yapılan açıklamada DFG, Jinnews, Pel Yapım, Piya Yapım ve Ari Yapım isimli ajanslara yönelik Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, muhalif yayın politikasına sahip 20 Kürt basın emekçisinin mesleki faaliyetlerinden ötürü gözaltına alındığı belirtildi. Basının görevinin kamu yararını ilgilendiren başka alanlarda olduğu gibi, siyasi konularda da bilgi ve fikirleri açıklamak olduğunu belirten Baro, ifade özgürlüğü ve bilgilenme hakkının, demokratik toplumun zorunlu dayanaklarından birini teşkil ettiğini hatırlattı.  Basın özgürlüğüne ilişkin uluslararası hukuktaki hakları hatırlatan Baro açıklamasında, "Türkiye Anayasanın 26-28 maddeslerinde basın özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü güvence altına almıştır.Ancak bütün bu anayasal güvencelere rağmen basına yönelik  soruşturma ve gözaltılarla basının bilgi sunma ile halkın bilgi ve kanaatlere ulaşma özgürlüğü engellemektedir" denildi.

'GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN'

Açıklamada son olarak, "Bir kez daha belirtmek isteriz ki soruşturma baskısı ve korkusu ile yaşayan bir basın kamunun avukatlığı görevini yerine getiremez, toplumsal yararları savunamaz. Bu kapsamda, mesleki faaliyetlerinden ötürü özgürlüklerinden yoksun bırakılan basın çalışanları derhal serbest bırakılmalıdır" ifadeleri yer aldı.