Haber: Fatoş Erdoğan

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Gelirde Adalet, Vergide Adalet adalet” sloganıyla İstanbul’dan Ankara’ya yürüyecek. DİSK, Anayasal grev hakkını ortadan kaldırmakla övünen bir zihniyetin, sermayeden aldığı coşkulu alkışlar eşliğinde anayasal düzeni tümüyle ortadan kaldırmaya çalıştığını, Anayasa Mahkemesi kararlarının bile tanınmadığı bir süreçte işçi sınıfının adalet mücadelesini Ankara’ya taşıyacaklarını vurguladı.

DİSK Ankara Yürüyüşü öncesinde Söğütlüçeşme’de basın açıklaması düzenledi. 

disk yürüyüş

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu basın açıklamasında şunları söyledi:

Bugün gelirde adalet, vergide adalet, ülkede adalet diyerek İstanbul'dan Ankara'ya bir yürüyüş başlatıyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük bölüşüm krizini yaşadığımız bir süreç. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına büyük bir bölüşüm kriziyle beraber girdik. Bugün bu ülkede, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, kadınların, gençlerin. Ürettiğimiz değerden aldığı pay her gün daha fazla düşüyor. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz ama ürettiğimiz değerden payımızı alamıyoruz. Bir taraftan yüksek enflasyon, diğer taraftan. pahalılığı ve üzerimizdeki vergi yükü nedeniyle her gün daha fazla yoksullaşıyoruz. 

Özellikle son iki yıldır gelirde adalet, vergide adalet diyerek Türkiye'nin dört bir yanında adım adım karış karış. iş yeri iş yeri bir mücadele sürecini yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl iş yerlerinden başlayan bu mücadeleyi, bu sesi, bu soluğu Ankara'ya, Maliye Bakanlığına, Çalışma Bakanlığına, Türkiye Büyük Millet. kadar taşıdık. Ancak vergide adalet talebimizin, insanca yaşayacak bir ücret talebimizin karşılanması bir yana dursun, ülkeyi yöneten siyasi iktidar, bir taraftan gerçek enflasyon. ücretlerimizin her gün daha fazla gerilemesi, ekmeğimizin her gün daha fazla küçülmesi karşısında herhangi bir adım atmıyor. Diğer taraftan üzerimizdeki vergi yükünü her gün daha. Fazla arttırarak, daha fazla yoksullaşmamıza sebep oluyor. Ülkeyi yöneten AKP iktidarının siyasal ve sınıfsal tercihlerinin sonucunu yaşıyoruz bugün. Bugün Türkiye'de bir ortalama ücreti haline. Gelmiş olan asgari ücret, bırakın yoksulluk sınırını, açlık sınırının bile çok altında. Bununla da kalmıyorlar, vergi yükü her gün daha fazla artıyor. Özellikle on dört Mayıs seçimlerinden sonra. iğneden ipliğe her şeye zam geldiği ve her şeyin pahalılaştığı bir süreçte siyasi iktidar vergi yükünü daha da fazla arttıracak adımlar attı. KDV, ÖTV gibi dolaylı vergileri daha da fazla arttır. Bugün hükümetin topladığı vergilerin dörtte üçü zenginin de yoksulun da, işçinin de, patronun da aynı oranda ödediği dolaylı vergilerden oluşuyor. Sevgili arkadaşlar, bir ülke. Dolaylı vergiler ne kadar yüksekse ne kadar büyükse o ülkede vergi adaletsizliği de o kadar fazladır. O nedenle biz az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınan. Adil bir vergi sistemi için Ankara'ya yürüyoruz. Bizler işçiler, emekçiler, çalışanlar daha ücretimizi almadan peşin peşin vergimizi ödüyoruz. Gelirimizden ödediğimiz bir verginin oranı hem. Çok fazla yüksek hem de gelir vergisi dilimleri bilerek düşük belirlendiği için hemen daha yılın ilk aylarında sanki Z yirmileşmişiz gibi bir üst vergi dilimine geçiyoruz. Daha fazla. ödüyoruz. 

Evet vergide adalet istiyoruz. Ocak ayında aldığımız ücretleri aralık ayında da alabilmek istiyoruz. Dünyada hiçbir ülke yok ki. Işçilerin, çalışanların ücreti yıl içerisinde aylar. geriye gitsin, ücretler daha da düşsün. Aslında gizli bir vergi zammı yaparak bunu hayata geçiriyorlar. Bugün yetmiş bin lira olan birinci vergi dilimi yeniden değerleme oranı kadar. olsaydı en az yüz seksen bin lira olacaktı bu yıl için. 

çekezoğlu yürüyüş

VERGİDE ADALET YASASI DERHAL TBMM’YE GELMELİDİR

Şimdi önümüzdeki yıl için yeni vergi dilimlerinin de belirleneceği bu süreçte diyoruz ki vergi dilimleri en az yeniden değerleme oranı kadar. Artırılmalıdır ve geçmişten bu yana var olan bütün kayıplar da giderilmelidir. Ve adaletli bir vergi sistemi için DİSK olarak beş maddeden oluşan bir kanun teklifi de hazırladık. Ve ekim ayı içerisinde. bu kanun teklifini meclisteki bütün siyasi partilere gönderdik. 

Buradan meclisteki tüm siyasi partilere çağrımız altı yüz milletvekiline çağrımız adaletli bir vergi sistemi için yapılması. Gereken düzenlemeleri içeren ve bizim tarafımızdan, DİSK tarafından hazırlanan, adaletli bir vergi sistemi için kanun teklifini oy birliğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçirsinler. 


HEPİMİZİ YOKSULLUKTA EŞİTLEMEK İSTEYENLERE KARŞI ANKARA’YA YÜRÜYORUZ

Eğer. yöneten siyasi iktidar, vergi gelirlerini arttırmak istiyorsa artık işçinin, emekçinin, emeklinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçsin. Kendi etrafına baksın. Rekorlar kıran şirket kar. baksın. Bankaların kat be kat artan bilançolarına baksın. Kur korumalı mevduattan milyonlar kazananlara baksın. Artık yeter diyoruz. Artık elinizi çekin ekmeğimizden. Artık elinizi. çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğinden. Işte o nedenle bugün gelirde adalet için, vergide adalet için Ankara'ya yürüyoruz. Aynı zamanda ülkemizde adaletsizliklerin her alanda daha fazla derinleştiği bir. Bu süreçte anayasanın ayaklar altına alındığı, anayasa mahkemesi kararlarının bile tanınmadığı bir süreçte evet ülkede adalet için yürüyoruz. Ülkede adalet için, memlekette adalet için. hukuka, adalete, demokrasiye sahip çıkmak için yürüyoruz. Biliyoruz ki adalet işçinin ekmeğidir. Demokrasi işçinin ekmeğidir. Ve bu ülkede bu topraklarda eşitlik, özgürlük, adalet, barış ve. Olduğu, demokrasinin tüm kurum kurallarıyla işlediği adaletli bir ülkeyi kurmak için, emeğin Türkiye'sini kurmak için yürüyoruz. 

Ve değerli arkadaşlar biliyoruz ki bu yürüyüşte DİSK olarak. Yönetim Kurulu olarak yalnız yürümeyeceğiz. Bu yürüyüşte, bu yürüyüşte bizimle birlikte hayat pahalılığı enflasyon karşısında her gün hayatta kalma mücadelesi veren milyonlarca işçiyle, emekçi. Emekliyle milyonlarca gençle, kadınla bu ülkenin yurttaşları da bizimle birlikte yürüyecek. Bu yürüyüşte adalet mücadelesi veren herkes geleceğine sahip çıkan bütün yurttaşlarımızın kalbi. Bizimle atacak. Bu yürüyüşte aynı zamanda belediyelerde taşeron zulmüyle çalışan ve kadro hakkı için mücadele eden belediye şirket işçisi arkadaşlarımız. En temel haklarına sendika hakkına sahip. örgütlenme hakkı gasp edilen grev hakkı gasp edilen tüm sınıf kardeşlerimizle birlikte yürüyeceğiz. Bu yürüyüşte sadece sendikalı DİSK'li işçiler olarak değil, sendikalı, sendikasız, beyaz ve kalım. yakalı, iş yerlerinde, fabrikalarda, atölyelere, belediyelerden inşaatlardan, hastanelerden, madenlere kadar tüm iş kollarında çalışan bütün sınıf kardeşlerimizle birlikte yürüyeceğiz. Bu ülkede bu. Bu topraklarda eşitlik isteyen, adalet isteyen, insanca yaşam isteyen herkesle birlikte yürüyeceğiz. Şimdi birazdan buradan Kadıköy'den Söğütlüçeşme'den yola çıkıyoruz. Bir süre yürüdükten. akşam saat beşte Gebze'de bir işçi kenti olan Gebze'de sınıf kardeşlerimizle buluşacağız. Yürüyüşümüz daha sonra Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir üzerinden. Cuma günü Ankara'ya ulaşacak. Cuma günü saat on dörtte de Ankara'da büyük bir buluşma gerçekleştireceğiz. Yol boyunca bizimle birlikte olan uğurlamalarda, karşılamalarda omuz başımızda. yanı başımızda olan herkesin taleplerini, özlemlerini, kurduğumuz yürüyüş dayanışma hattına mesaj bırakan, destek olan, taleplerini ileten her bir arkadaşımızın kardeşimizin taleplerini Ankara. 

Nereye taşıyacağız? Bu yürüyüşe atılan her destek mesajı, bu yürüyüşte yanı başımızda olan her kardeşimizin sesi, soluğu, bu yürüyüşü, adımlarımızı daha fazla güçlendirecek, taleplerimiz gür olsun. Adımlarımız güçlü olsun, yolumuz açık olsun sevgili arkadaşlar 

 

13 KASIM 2023 PAZARTESİ 
KADIKÖY-GEBZE
13.00 UĞURLAMA SÖĞÜTLÜÇEŞME/KADIKÖY
17.00 BASIN AÇIKLAMASI GEBZE MEYDANI

14 KASIM 2023 SALI GEBZE-KOCAELİ
09.00 UĞURLAMA GEBZE
17.00 BASIN AÇIKLAMASI KOCAELi

15 KASIM 2023 ÇARŞAMBA KOCAELI-YALOVA-BURSA
09.00 UĞURLAMA KOCAELİ
13.00 BASIN AÇIKLAMASI YALOVA
17.00 BASIN AÇIKLAMASI BURSA

16 KASIM 2023 PERȘEMBE BURSA-BİLECİK-ESKİŞEHİR
09.00 UĞURLAMA BURSA
13.00 BASIN AÇIKLAMASI BiLECİK
17.00 BASIN AÇIKLAMASI  ESKİŞEHİR

17 KASIM 2023 CUMA ESKİŞEHİR-ANKARA 
09.00 UĞURLAMA ESKİŞEHİR
14.00 BASIN AÇIKLAMASI ANKARA