Devlet eliyle modern konut ihtiyacını karşılamak için kurulan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan ile AVM işleteceği ortaya çıktı.

Seçim2023 I TİP, milletvekili aday adaylığı başvuru süresini 27 Mart’a kadar uzattı Seçim2023 I TİP, milletvekili aday adaylığı başvuru süresini 27 Mart’a kadar uzattı

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın sahibi olduğu Pasifik Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yeni bir şirketin kurulacağını belirterek açıklamada bulundu. Şirketin KAP’a yaptığı açıklamada, “Merkez Ankara Projesi içerisinde yer alan AVM’nin işletilmesi amacıyla Emlak Konut GYO A.Ş. ile birlikte Merkez Cadde Yönetim A.Ş. unvanlı ve 2 milyon TL sermayeli yeni kurulacak şirkete 1 milyon 400 bin TL sermaye ile ortak olunmasına karar verilmiştir” denildi. Yani 2 milyon TL ile kurulan şirkete, Emlak Konut 600 bin TL sermaye ile ortak durumda. İşletilecek AVM’de ise 206 dükkânın yer aldığı öğrenildi.

ARAZİ BELEDİYEYE AİTTİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne (ABB) ait eski EGO garajının bulunduğu 124 dönümlük arazi de 2015 yılında, yani AKP’li Melih Gökçek döneminde Fatih Erdoğan’ın sahibi olduğu Pasifik Şirketi’ne ihale edildi. Erdoğan’ın şirketi eski ABB arazisine inşa ettiği Merkez Ankara projesinden 6 milyar 772 milyon TL gelir elde edeceğini açıkladı. Emlak Konut ile birlikte işletileceği açıklanan AVM de bu proje içerisinde yer alıyor.

Öte yandan geçen ağustosta sağanak yağış ve fırtınaya ilişkin günler öncesinden uyarı yapılmasına rağmen Merkez Ankara Projesi şantiyesinde çalışan işçiler, sahaya çıkarılmıştı. Kolon kalıbının devrilmesi sonucu stajyer Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Taha Öztürk yaşamını yitirdi. ODTÜ mimarlık öğrencisi Ege Kıratlı ve inşaat mühendisliği öğrencisi Emre Çetin ise ağır yaralandı.

MİLYARLARCA LİRA KAZANDI

Fatih Erdoğan’ın şirketinin Emlak Konut’tan aldığı üç arazi ile AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’nden aldığı iki araziden yaklaşık 22 milyar TL kazanacağını da gündeme gelmişti.

İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Barbaros Bulvarı üzerinde yer alan askeri lojmanların bulunduğu 15 bin metrekarelik arazi için Emlak Konut’un 2021’de gerçekleştirdiği ihaleyi Pasifik Gayrimenkul A.Ş. aldı. Pasifik Şirketi, araziye Next Level İstanbul projesinin inşa edileceği ve projeden 8 milyar 85 milyon TL gelir elde edeceğini açıkladı.

KEMERBURGAZ VURGUNU

İstanbul’daki AKP’li Eyüpsultan Belediyesi, 2021 yılının Aralık ayında, Kemerburgaz’daki toplam 78 bin metrekare büyüklüğündeki iki arazisini tüm itirazlara rağmen 1 milyar 774 milyon liraya Fatih Erdoğan’ın şirketine sattı. Şirket, satın aldığı iki arazinin değerini belirlemek için “Gayrimenkul Değerleme Raporu” hazırlattı. Raporda iki arsanın piyasa değerinin 5 milyar 389 milyon TL olduğu ifade edildi. Yani rapora göre, Fatih Erdoğan’ın nisan ayında 1 miyar 774 milyon TL’ye aldığı arazilerin değeri 9 ayda 3 milyar 615 milyon TL (yüzde 211 oranında) arttı.

15 Aralık’ta da Emlak Konut, Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Türkbükü’ndeki arsasını “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle Fatih Erdoğan’a ait Pasifik GYO şirketine sattığını açıklamıştı. 39 bin 584 metrekare büyüklüğündeki araziye yapılacak projeyle şirketin araziden 3 milyar 496 milyon TL kazanacağı ifade edilmişti.