Almanya, ülkede yaşayan Türkler ve Suriyelilerin Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen akrabalarını 3 aylık süreyle Almanya’ya getirebilmeleri için vize kolaylığı sağlamaya başladı.

Euronws'in haberine göre; Almanya Dışişleri Bakanlığı’na göre bu hızlı vizeler 31 Temmuz 2023'e kadar verilecek.

Vize başvurusunda Almanca bilme şartı aranmayacak. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, vize kolaylığının ilk yardımın bir parçası olduğunu belirterek, “Almanya'daki Türk veya Suriyeli ailelerin afet bölgesinden yakınlarını bürokrasi olmadan evlerine getirebilmelerini sağlamak istiyoruz.” dedi.

ŞARTLAR NELER?

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir'de, vize hizmetlerinin sağlanması için yetkili tek resmi kurum olan “iDATA” üzerinden başvurular yapılabilecek.

13 Şubat'tan itibaren vize başvuruları için randevular ülke genelindeki vize kabul merkezlerinin şubelerinden alınmaya başlandı.

Vize talebinde bulunanların ikamet ettikleri yerin deprem bölgesinde olduğunu ve depremden etkilendiklerini kanıtlamaları gerekiyor.

#Seçim2023 I Kılıçdaroğlu: Seçim birinci turdan biter, halk değişim istiyor #Seçim2023 I Kılıçdaroğlu: Seçim birinci turdan biter, halk değişim istiyor

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Almanya’daki yakınlarının yanına gidebilmek isteyenlerin birinci veya ikinci dereceden akraba olmaları gerekiyor.

Birinci derece akrabalar kendi anne babanız veya çocuklarınız, ikinci derece akrabaları ise kardeşler, büyükanne ve büyükbaba ve torunları kapsıyor.

Akrabalarını Almanya'ya getirmek isteyenlerin ise yazılı bir belgeyle taahhütte bulunmaları gerekiyor.

SURİYELİ DEPREMZEDELER NE YAPACAK?

Almanya’nın Şam’daki diplomatik temsilcilikleri kapalı olduğu için bu başvuruların Almanya’nın komşu ülkelerdeki temsilciliklerine yapılması gerekiyor. Bunun için de Suriyelilerin Almanya’ya gidebilmek için önce ya Lübnan’ın başkenti Beyrut, ya Ürdün’ün başkenti Amman veya İstanbul gibi kentlere yolculuk yapması gerekiyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı, işlerin daha hızlı ve kolay yürütülebilmesi için bu misyonlardaki personelini artırırken, özellikle Türkiye'deki vize kabul merkezlerindeki kapasitelerini yeniden tahsis etme kararı aldı.