Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere depremlerdeki can kayıplarında sorumlulukları olanlarlar hakkında 61 avukat suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunanlardan Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Başkanı Avukat Pınar Akbina, suç duyurusunun içeriğini dokuz8'e değerlendirdi. 

61 hukukçu, depremlerdeki can kayıplarında sorumluluğu bulunduğu iddiasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, bakanlar ve valiler  hakkında suç duyurusunda bulundu.

Akbina şunları söyledi:

Suç duyurusunda bulunan 61 avukatlar adına şunları söyleyebilirim. Başta Erdoğan olmak üzere sorumluluğu olan herkes hakkında suç duyurusunda bulunduk. Cumhurbaşkanı, içişleri Bakanı, diğer bakanlar, Valilik, kaymakamlık, AFAD, Kızılay yöneticileri dahil sorumlu olan herkes hakkında suç duyurusu yaptık. Bu felaket aslında engellenebilirdi. Bilim insanlarının defalarca uyarılarına rağmen ne yazık ki göz göre göre önlem alınamadı. 

BİZ BU SUÇ DUYURULARINI KENDİMİZE BİR GÖREV OLARAK GÖRDÜK

Bu felaketin boyutu o kadar büyüktür kü onbinlerce insanımız ölmüş yüzbinlerce insanımız yaralanmıştır. Milyonlarca insanımız evsiz yurtsuz kalmıştır. Bugün halla enkaz altında kalan insanlarımız var, ölülerini gömemeyen insanlarımız var. Biz 61 avukat olarak bunu kendimize bir yurttaşlık görevi olarak gördük. Bunu gerçek insanın olmanın gerçek hukukçu olmanın gereği olarak gördük. Evet biliyoruz yargı büyük bir baskı altında. Ancak bu dosyalar tarihe not olarak düşürülüyor. Biz halkın hukukçularının çağrısıyla yapılan bu suç duyurularına devam edeceğiz. Sonuna kadar halkımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz. 

ERDOĞAN'IN 'KADER' SÖZLERİ HATIRLATILDI

Erdoğan’ın “Bunlar kader planının içerisinde olan şeyler” açıklaması hatırlatılan dilekçede, “Ülkemizin yüzleştiği her acıda halk, devletin yerine getiremediği sorumlulukları kendi yetersiz imkanları ile yerine getirmek zorunda bırakılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kaderciliğe sığınmaktadır” denildi.

Hukukçular, cumhurbaşkanı, bakanlar, valiler, belediye başkanları ve diğer isimler hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılmasını talep etti.

İmzacı avukatlar şöyle:

Metin BAYYAR, Fettah Ayhan ERKAN, Ali Serdar ÇINGI, Sait KIRAN, Tacettin ÇOLAK, Halil AĞIRGÖL, Av. Azime Ayça OKUR, Av. Pınar AKBİNA KARAMAN, Doğan ERKAN, Av. Bektaş ŞARKLI, Polat BALKAN, Zafer KAZAN, Mengücek Gazi ÇITIRIK, A. Aydın İNAĞ, Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU, Doğan Zafer ÇINGI, Aslı ŞEPİTCİ, Aslıhan ARSLANTAŞ, Kerim BÜTÜN, Habibe ÇALIŞGAN, Kerem DONAT, Rojda ALOĞLU, İlke YAKUPOGLU ERGUN, Bahtiyar GÜNER, Harun Fırat ULUSU, Ayşegül GÜNERİ, Mehmet Gökhan KURT, İpek Ece KEREMOĞLU, Handenur DAYICA, Serenay YAMAN, Mediha KANMAZ, Selen VARGÜN ALITKAN, Deniz VURAL, Necla BENLİOĞLU, Savaş İŞLİYEN, Turhan İÇLİ, Naif ŞAŞMAZ Salim Berkay AKSU, Ayla YILDIRIM, Ebru BEŞE, Yıldız AKDENİZ, Görgün DANACI, Nurhak KAR, Ferhat ÇİÇEKLİ, Yalçın AKSAKAL, Dilek TAŞ DELİCE, Cansu TELLİ, Sümeyye İYİBİÇER, Veli KARGIN, K. Çağdaş KARADENİZ, Av. İsmail Sami ÇAKMAK, Bermâl KUTLU, Gizem Büşra BİLGİÇ, Handan İLAĞA, Büşra AÇIKGÖZ, Hakan AVCI, Süleyman Emrah AYDOĞAN, Seçkil ÇELİK, Ebru BÜYÜK, Ayten İZMİRLİ, Gizem ÖZTÜRK.