Kobanê Davasında konuşan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte kendilerine yönelik algı operasyonlarının başladığını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 15'inci duruşması 2’inci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülüyor.

Duruşmaya Edirne F Tipi Yüksek Güvenlik Cezaevi’nden SEGBİS’le bağlanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuştu. Demirtaş, yasalara uymayan uygulamaların yaşandığını belirterek, “Fiilen tutukluyuz. Tutuklu muamelesi görüyoruz. Ben Kobanê olaylarına ilişkin tutukluluğumun limitini aştım. Asliye Ceza Mahkemelerinde tutukluluk süresi en fazla 18 aydır ama biz hala içerdeyiz. Bunu tutukluluğumun 20’inci ayında da bunu dile getirmiştim. Edirne Cezaevi Asliye Ceza Mahkemesindeki tutukluluğumun işleme konulmadığına ‘Örgüt üyeliği’ nedeniyle tutuklu bulunduğumu söyledi. O zaman ben Kobanê olayları nedeniyle tutukluluğumu ne zaman yerine getireceğim diye itiraz ettiğimde sürecin hukuksuzluk olduğu ortaya çıkınca Kobanê olayları ‘Terör suçları’ kapsamına alındı. Hukuk işleyecek bir gün. Hukuk işlemeye başlayınca bunun nasıl bir hukuksuzluk olduğunu anlatacağım. Gelen evrakları reddediyorum. Tüm tanıkların huzurda dinlenilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Babacan'ın Yozgat mitingi öncesi alana Erdoğan’ın fotoğrafı asıldı Babacan'ın Yozgat mitingi öncesi alana Erdoğan’ın fotoğrafı asıldı

‘SEÇİMLER YAKLAŞTI, ALGI OPERASYONU BAŞLADI’

Yandaş medyanın kendilerini hedef alan haberlerine değinen Demirtaş, “Geçen günlerde Yeni Şafak ve Hürriyet bir manşet çıkarttı, ‘Kandil’den Demirtaş’a 16 milyon dolar’ diye. Külliyen yalan böyle bir ifade dosya evraklarında yok. Yeni Şafak bu haberin altına benim, Cemil Bayık ve Merdan’ın fotoğraflarını basmış. Yalan olduğu belli ama seçim yaklaştığı için ne lazım iktidara? Bizim yıpratılmamız gerekiyordu. Bir yandan Kandil’e para gönderdik iddialarıyla yargılanıyoruz, bir yanda da güya Kandil bize para yollamış. Bir karar verir verin. Peki neden şimdi bunlar ortaya çıkıyor, çünkü seçimler yaklaşıyor ve bizi yeniden yıpratmak istiyorlar. Bir algı operasyonu yürütülüyor, Bayık’ın, Merdan’ın ve benim fotoğrafımı yan yana koyarak bir algı yaratıyorlar. Yazdıklarının yalan olduğunu biliyorlar ama gerçek kimsenin umurunda değil. Seçime doğru giderken bu algı operasyonları devam edecek. Hürriyet Gazetesi, 16 milyar dolar olarak girmiş aynı haberi. Avukatlarım söyledi bir milyar dolar bir tır para ediyormuş. O zaman bana 16 tır paranın gelmesi lazımdı. Ben paramı istiyorum valla. Hürriyet’ten istiyorum. Paramı verin. Ahmet Hakan mısın nesin paramı versin” diye konuştu.  (Mezopotamya Ajansı)