Cumhuriyet'te sendika mücadelesi: Küçükkaya istifa etti, çalışanlar açık çağrı yaptı

Cumhuriyet'te toplu iş sözleşmesi öncesi TGS'den istifa etme baskısı Yayın Yönetmeni Küçükkaya'nın istifası ile sonuçlandı. Çalışanlar açık çağrı yayınlayarak istifanın kabul edilmemesini istedi.

MEDYA 29.07.2021 - 15:52 29.07.2021 - 16:01

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, görevinden istifa ettiğini duyurdu ve gerekçe olarak "sendikalı üyelere baskı yapılmasını" gösterdi. Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun'un Türkiye Gazeteciler Sendikası ile başlayacak toplu iş sözleşmesi görüşmeleri öncesi "çalışanların TGS'den istifa ettirmesi" yönünde talepte bulunduğunu açıkladı. "Gelinen noktada olay 'ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bıracaksın' çizgisine geldi. 27 yıldır büyük bir gururla çalıştığım gazetem Cumhuriyet’ten, 3 yıldır yürüttüğüm Genel Yayın Yönetmenliği görevinden istifa ediyorum" diyen Küçükkaya, Twitter hesabından yayımladığı açıklamasında şunları söyledi: "7 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen vakıf toplantısında yönetim kurulu üyelerinin oy birliğiyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'ne getirildim. 3 yıldır bu görevi büyük bir onur ve gururla yürüttüm. Yazı işleri ekibimle gazetecilikte, habercilikte, büyük başarılara, ödüllere imza attık. En büyük mutluluğum 27 yıldır Cumhuriyet ailesinin bir üyesi, emekçisi olmamdır."

ÇALIŞANLARDAN AÇIK ÇAĞRI

"Cumhuriyet Gazetesi'nin savunduğu ilkelere yakışmayan, emek ve sendika karşıtı tavır nedeniyle tercihimi yazı işleri ekibimden, Cumhuriyet'e büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarımdan ve gazetem Cumhuriyet'le özdeşleşmiş sendikadan yana alıyorum." diyen Küçükkaya'ya Cumhuriyet çalışanları destek verdi. Türkiye Gazeteciler Sendikası, Cumhuriyet çalışanlarının açık çağrı metnini yayınladı. İsim ve imzaları ile Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyelerine açık çağrı metni yayınlayan Cumhuriyet çalışanları, bu istifanın kabul edilmemesini istedi. Cumhuriyet çalışanları, "Cumhuriyet'in kuruluş, ana sözleşme ve değerlerine yakışmayan sendikasızlaştırma girişim ve baskılarına son verilmesini" talep etti. Türkiye Gazeteciler Sendikası bu çağrıyı "#CumhuriyeteSendikaYakışır" etiketiyle paylaştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@