Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini bildirdi.

İletişim Başkanlığı görüşmeye dair şu açıklamada bulundu:

"Görüşmede Rusya'nın Dağıstan bölgesinde gerçekleşen terör saldırıları ele alındı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan; Türkiye'nin terörün her türlüsüne karşı olduğunu, saldırıları nefretle kınadıklarını belirtirken yaşamını yitirenler için Rus halkına taziye, yaralılar için de acil şifa dileklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bölgedeki tüm çatışmaların sona erdirilmesi için çabalamaya devam edeceğini söyledi."

Kremlin: Putin ve Erdoğan terörle mücadelede işbirliğini sürdürme konusunda mutabık kaldı

Kremlin’in görüşmeye ilişkin yayınladığı açıklamada ise Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yaptıkları telefon görüşmesinde terörle mücadele alanındaki eylemlerde yakın koordinasyonun sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Dağıstan’da teröristlerin gerçekleştirdiği saldırıyı kararlılıkla kınadı, Rus halkıyla dayanışma duygularını dile getirdi, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, tüm yaralılara ise acil şifalar dileklerini iletti. Vladimir Putin ise başsağlığı dilekleri ve destek için teşekkür etti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, liderlerin terörle mücadele yönündeki eylemler ile ilgili yakın koordinasyonu sürdürme konusunda mutabık kaldıkları ve 3-4 Temmuz’da Astana’da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi de dahil olmak üzere aralarındaki temasları sürdürme konusunda anlaştıkları vurgulandı.