Ankara’da, 2 Nisan 2019’da sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.’yi cinsel saldırıya maruz bıraktığı gerekçesiyle tutuklanan, ardından itiraz üzerine serbest bırakılan Prof. Dr. Hasan Bilgili ile delilleri yok etmede ona yardım eden veteriner hekim Serkan Durmaz ve Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt hakkında açılan davanın bugün 9. duruşması görüldü.

DURUŞMA 1 HAZİRAN'A ERTELENDİ

Tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili davasında mahkeme yeniden tutuklama talebini reddederken, Hasan Bilgili, Serkan Durmaz ve delilleri karartan Hüseyin Şenyurt hakkında mütalaa hazırlanması yönünde karar verdi. Duruşma 1 Haziran’a ertelendi.

"KARŞI TARAF BENİ HEDEF ALIYOR, BU MESLEK ETİĞİNE DE AYKIRI"

Evrensel'de yer alan habere göre, Ç.B’nin avukatı Aslı Arıhan davanın topluma mal olduğunu  belirterek, "Bu davanın takibinin böyle sınırlandırması Anayasa’yı ihlal eder. Kendileri rahat rahat savunma yapabiliyor. Sorun yaşadıkları olmamıştır. Özgecan cinayetinden sonra toplumsal dava duyarlılığı var. Ben bu davada vekil olmadan önce sosyal medyada bu dava zaten vardı. Karşı taraf beni hedef alıyor. Bu meslek etiğine de aykırı” dedi.

FAİL AVUKATININ TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Hüseyin Şenyurt’un avukatı ise yayım yasağı talep ederek şunu söyledi: "Her şey çok taraflı bir şekilde insanları kışkırtarak, kine sevk eder şekilde her yerde yayımlanır halde geldi. Mahkeme salonu çıkışında büyük bir güruh ‘Cezanızı biz vereceğiz’ diye bağırıyordu.” Fail avukatlarının taleplerini karara bağlayan mahkeme, avukatların yayım yasağı ile dosyanın gizli sürdürülmesi yönündeki taleplerinin reddine karar verdi.

Gözden kaçırmayın

Nisan ayında 24 kadın cinayeti işlendi, 16 kadın şüpheli şekilde öldü Nisan ayında 24 kadın cinayeti işlendi, 16 kadın şüpheli şekilde öldü

YENİ ATK RAPORU TALEBİ REDDEDİLDİ

Ardından dosyaya eklenen ATK’den gelen bilirkişi raporuna dair söz alan avukat Aslı Arıhan, "Aleyhte konuları kabul etmemekle birlikte rapor
beyanlarımızı destekliyor” dedi. Fail avukatları ise ATK üst kurulundan yeni bir rapor hazırlanması talebinde bulundu. Talebe ilişkin ara karar kuran mahkeme, ATK üst kurulundan yeni rapor alınması talebini reddetti.

Aslı Arıhan olayı ve ATK raporuna ilişkin konuştu. İnsanların artık adaletin tecelli etmesini beklediğini söyleyen Arıhan, "Deliller yok
edildi. Heyetin gözüne baka baka gerçeğe aykırı beyanda bulunabiliyorlar. ‘Onun odasına gitmeyin’ denen bir insan. Kendi meslektaşları olabilir demişler. Ç.B bunu yapmasaydı, dava açmasaydı yapmaya cesaret etmeye devam edecekti. Bu sadece Ç.B davası değil orada bir düzen kurulmuş. Cezasızlığa kimsenin gücü kalmamıştır” dedi.

ARA KARAR AÇIKLANDI

İddia makamı esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için süre verilmesi talebinde bulundu. Tutuklama taleplerinin reddi yönünde karar verdi. Ara kararını açıklayan mahkeme, iddia makamının mütalaasının hazırlamak üzere gelecek celseye kadar süre verilmesine karar vererek faillerin tutuklanmasını reddetti. Duruşma 1 Haziran saat 10.00’a ertelendi.

TEPKİ GÖSTEREN BİR KADIN KARAKOLA GÖTÜRÜLDÜ

Mahkeme bitiminde kadınlar fail avukatlarının kadınları hedef göstermesi nedeniyle ‘Tecavüzcüye tecavüzcü denir’ diyerek tepki gösterdi. Kadınlar polisler tarafından mahkeme salonundan dışarı çıkarılırken ‘Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’ sloganı attı. Bir kadın polis tarafından darbedilerek işlem yapılması için adliyede bulunan karakola götürüldü. Kadınlar, hakkında işlem yapılan kadın için adliye önünde bekleyişlerini sürdürüyor. 

NE OLMUŞTU?

Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılı Nisan ayında, kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'ye cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra tutuklandı; ancak savcılık tarafından re’sen tahliye edildi. 

Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan Bilgili hakkında, "nitelikli cinsel saldırı", "cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma", "tehdit" ve "hakaret" suçlarından 5 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle de dava açıldı. 

Bilgili, delilleri yok etmek amacıyla ona yardım ettiği ileri sürülen veteriner hekim Serkan Durmaz ile Ç.B.'nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizlediği iddia edilen jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt ile birlikte yargılanmaya başlandı.