CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Herkesin altında arabası var maşallah" sözlerine üzerine, Avrupa İstatistik Ofisi'nin motorizasyon verilerini paylaştı. Türkiye'nin sonuncu sırada olduğuna dikkat çeken Öztrak, "AB'de her 1000 kişiye düşen araç sayısı 560, Türkiye'de ise 157. Avrupa'da sonuncuyuz" dedi.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin 2020 yılını kapsayan motorizasyon oranı verilerini paylaşan Öztrak, şu ifadelere yer verdi:

"Erdoğan'ın 'Herkesin altında maşallah arabası da var, iftihar ediyoruz' adlı çalışması. AB'de her 1000 kişiye düşen araç sayısı 560, Türkiye'de her 1000 kişiye araç sayısı 157. Avrupa'da sonuncuyuz. Hep diyoruz: Saraydakiler; Milletin halini görmüyor, Milletin halini bilmiyor."

KILIÇDAROĞLU: ÖTV'Yİ ÇİZECEĞİZ

Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında ilk yapılacak işlerden birinin 1,6 motor otomobillerde, vergileri bugünün yaklaşık dörtte biri oranına indirmek olacağını açıklamıştı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Twitter videosunda vatandaşa seslenerek, "Bizler iktidara gelinceye kadar, araba alımını öteleyin. Araba almayın. Geldiğimizde halkımızın en çok rağbet gösterdiği araç segmentlerinde ÖTV'yi çizeceğiz. ÖTV'yi de lüks araç alanlara uygulayacağız" demişti.