İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un soru önergesini yanıtladı. Yerlikaya, televizyon kanallarının ortak yayınında toplanan deprem bağışlarıyla ilgili olarak toplam paranın 85 milyar 697 milyon lira olduğu bilgisini verdi. 

Ancak söz konusu bağış miktarı ilk açıklandığında 115 milyar 146 milyon lira olarak duyurulmuştu. CHP'li Ali Öztunç, "Bakan Yerlikaya’nın verdiği cevaptan anlıyoruz ki 29 milyar 449 milyon liradan fazla bir tutar ortada yok. Nerede bu para" dedi.

Yerlikaya, 85 milyar 697 milyon 129 bin lira bağış toplandığını ve bu tutarın 57 milyar 553 milyon 23 bin lirasının deprem bölgesindeki afetzedelere hane başı ödeme, vefat yardımı, taşınma, kira ödemesi, çadır, konteyner, tuvalet, gıda ve hijyen kolisi alımları için kullanıldığını bildirdi. 

Birgün'de yer alan habere göre Öztunç, gelen yanıtın ardından şu açıklamalarda bulundu: 

"Nerede bu para. Milyonlarca kişinin önüne çıkıp kişisel reklamlarını yapar gibi milyonlarca lira bağışladığını söyleyen isimler bu millete olan sorumluluklarını yerine getirdi mi getirmedi mi? Bu kişiler kimler? Mutlaka açıklanması lazım. Öte yandan deprem bölgesine yapılan yardımların büyük çoğunluğunun kaynağının bu bağış kampanyasından olduğu anlaşılıyor. İnsanlar evsiz, hayatsız, kimsesiz kaldılar. Peki devlet nerede. Meclis’ten bütçe geçiriliyor. Şuraya şu kadar kaynak ayırdık diye övünüyorlar. Hangisi doğru? Depremin üzerinden bile rant elde etmeye çalışılmak istendiğini düşünmek bile istemiyorum.”