CHP'li Alban: Kars Çayı değil lağım deresi olmuş burası

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Kars'ın ortasından geçen Kars Çayı'na lağım akıtıldığını belirterek, “Kars Çayı değil lağım deresi olmuş burası” dedi.

EKOLOJİ-ÇEVRE 19.07.2021 - 13:13 19.07.2021 - 13:21

HDP'li Ayhan Bilgen'in Kars Belediye Başkanı seçildikten sonra görevden yerine alınıp yerine kayyum atandığını anımsatan Alban, "Halkın seçtiği belediye başkanını görevden alıp da buraya kayyum atarsanız Kars da bu duruma gelir" diye konuştu.

Mürsel Alban, CHP’nin Doğu Masası çalışmaları kapsamında gittiği Kars’ta çevre kirliliğine dikkat çekti. Kars'ın tarihi bir kültür ve turizm kenti olduğunu ifade eden Alban, Kars Çayı'na lağım akıtıldığını, bölgede ciddi koku ve sinek oluştuğunu söyledi.

Çevredeki Kars Kalesi’ni, tarihi hamamları ve On İki Havari Kilisesi’ni gösteren Alban, “Sanayi ve çarşı meydanında gelen köprülerin altındaki lağım suları, resmen Kars Deresi’nin içine akıyor ve arıtma, altyapı yok. Buralarda hiçbir çalışma yapılmamış" dedi.

"KARS BU DURUMA GELİR"

Ayhan Bilgen’in Kars Belediye Başkanı seçildikten sonra görevden alındığını ve yerine kayyum atandığını anımsatan Alban, "Halkın seçtiği belediye başkanını burada görevden alırsanız, getirir valiyi kayyum olarak atarsanız, valiye de halk ulaşamazsa Kars bu duruma gelir. İnsan sağlığı büyük ölçüde tehlikede. Şu an kokudan durulmuyor. Ben maskemi takmak zorundayım. Sivrisinekler var, kuşların orada konduğu, pisliğe geldiği yerler… Buraların AKP’nin bu bozuk zihniyetinde ne hale geldiği, net bir şekilde ortada" diye konuştu.

"HALK SAĞLIĞINA KAVUŞSUN"

CHP’li Alban, Kars’ın tarihine dikkat çekerken, “Kars, turizm kenti. Kars, tarihin, kültürün kenti ama bu sebeple şu gördüğünüz alanlara halk gelemiyor. Bu kokuda kimse burada dolaşamıyor. Halkın sağlığını tehdit eden, sağlığıyla oynayan bu Kars’taki yönetim şekli, bir an evvel buraların altyapısını, arıtma tesisini yapmalı ki hem Kars kurtulsun hem de halk sağlığına kavuşsun” dedi.

"KARS'I YÖNETİYORSANIZ DOĞRU DÜZGÜN YÖNETİN"

Alban, “Tarih karşımızda işte, her taraf tarih. Ama şuraya dönüp baktığımız zaman lağım ortada akıyor. Nasıl bir yönetim şeklidir? Ülkeyi de bu duruma getirdiniz. Şu lağımlara bakın, Kars Çayı burası. Kars’ın ortasında akıyor, vatandaş da burada yaşıyor. Kokudan durulamıyor, sinekler havada uçuşuyor. Kars Çayı değil, lağım deresi olmuş burası. Bu ülkeyi yönetiyorsanız doğru dürüst yönetin. Bu Kars’ı yönetiyorsanız doğru dürüst yönetin. Böyle devam ederseniz Kars’ın çayını değil, içini lağım basacak” diye konuştu.

"KARS'IN DA İÇİNE ETMİŞSİNİZ"

Mürsel Alban, “Ülkenin içine ettiğiniz gibi Kars’ın da içine etmişsiniz. İşte ne hale getirmişsiniz. İşte tarihi Kars burası. (Tarihi Kars Kalesi, hamamları göstererek) Ülkemizde turizm açısında büyük bir değer katan Kars, ortasında lağım deresi akıyor. Türkiye’yi yöneten iktidara yakışıyorsa böyle devam ettirsin” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@