CHP Samsun İl Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu yöneticileri hakkında, enflasyon oranını düşük açıkladıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. İddialar arasında "resmi belgede sahtecilik" ve "görevi kötüye kullanma" da var.

Suç duyurusu dilekçesini, emekliler ve parti üyeleriyle birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletilmek üzere Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunan CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, "Devlet adına görevini yapmak yerine iktidar partisinin yasa dışı emirlerini yerine getiren TÜİK, temmuzda maaş zammı alacak olan milyonlarca memur ve emeklinin hakkını yiyor" dedi.

"BİRDEN FAZLA SUÇ İŞLİYORLAR"

Türkel, "TÜİK, birden çok suç işliyor. Açıkladıkları sadece oran değil, milyonlarca emeklinin ve memurun kaderidir. Çünkü memur ve emekliler, TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranına göre yılın başında ve yılın ikinci yarısında zam alıyorlar. TÜİK, açlıkla mücadele etmeye çalışan milyonlarca dar gelirlinin daha da yoksullaşmasına yol açıyor" diye konuştu.

TÜİK yöneticilerinin "resmi belgede sahtecilik" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarını işlediğini, ayrıca Bilgi Edinme Kanunu'nu da ihlal ettiğini savunan Türkel, yapılacak soruşturma ile resen tespit edilecek başka suçlar da bulunduğunu söyledi.

Türkel, "TÜİK'in tarafsız, bağımsız ve gerçeğe uygun araştırmaları gerçekleştiren, istatistikleri bilimsel veriler ışığında hazırlayıp kamuoyu ile şeffaf şekilde paylaşmakla yükümlü bir kamu kurumu olması gerektiği aşikardır. Ancak TÜİK uzun zamandır bilimsellik ve gerçeklerden uzak enflasyon oranları açıklayarak halkı yanıltmakta ve görevini kötüye kullanmaktadır. İktidar partisinden bağımsız olması gerekirken ne yazık ki gelinen durumda TÜİK, tüm ilkelerini göz ardı ederek tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirmiş bir kamu kurumu haline gelmiştir" dedi.

Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınanlar serbest bırakıldı Galatasaray Meydanı'nda gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

"MUSTAFA TEKE REZALETE DAYANAMADI"

TÜİK'in sürekli enflasyon sepeti ile oynadığını, fiyatı düşük ürünleri sepete ekleyip fiyatı artan ürünleri sepetten çıkardığını ve bu ay sepeti tamamıyla kaldırdığını belirten Türkel, "Çünkü sepete baktığımızda piyasadaki fiyatlarla sepetteki rakamların tutmadığı ortaya çıkacaktı. Bunların tamamı başlı başına suç teşkil etmektedir. Rekor enflasyonu açıkladığınız günden hemen önce TÜİK'te enflasyonu hesaplayan birimin yöneticisi Mustafa Teke, yapılan bu rezalete dayanamadı ve istifa etti. Belli ki halkın bu kadar soyulmasına daha fazla göz yummak istemedi. Onun ardından da önceki gün TÜİK'in tüm bölge müdürleri kararname ile görevden alındı. TÜİK, AKP'nin değil devletin kurumudur" diye konuştu.