CHP, müsilaj sorununa karşı önerilerini sıraladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Trakya'da yaptıkları incelemelerin ardından Marmara'daki müsilaj sorunu ile ilgili çözüm öne...

EKOLOJİ-ÇEVRE 04.06.2021 - 13:16 04.06.2021 - 13:16

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Trakya'da yaptıkları incelemelerin ardından Marmara'daki müsilaj sorunu ile ilgili çözüm önerilerini açıkladı. CHP'li Öztunç, Ergene Nehri bir an evvel temizlenmesi gerektiğini vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Marmara Denizi'nde görülen müsilaj (deniz salyası) soruna ile ilgili olarak Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ile birlikte CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'de deniz salyasına ilişkin çalışma yaptıklarını anlatan Öztunç, son günlerin en önemli sorununun Marmara Denizi'ndeki bu durum olduğunu vurguladı. Öztunç, evsel, sanayi atıkları ile kirli akan Ergene Nehri'nin buna sebep olduğuna işaret ederek, atık suların arıtılmadan denize akıtılmasının önüne geçilemeyecek sorunları beraberinde getirdiğini söyledi.

"YILLARDIR FERYAT EDİLİYOR"

Yıllardır bilim insanları, çevreciler, yerel yöneticiler ve muhalefet partilerinin "Marmara Denizi bitmek üzere" diye feryat ettiğini belirten Öztunç, sözlerini şöyle sürdürdü: "AKP yıllarca buna sessiz kaldı. Hiçbir şekilde bu tepkileri ciddiye almadı, sesini çıkartmadı. Bugün geldiğimiz noktada bu görüntüler yaşandıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçmeye çalışıyor."

KOMİSYON KURULMALI, ACİL EYLEM PLANI HAZIRLANMALI

Marmara Denizi'ne ilişkin bir an önce acil eylem planı hazırlanmasını beklediklerini aktaran Öztunç, deniz salyasının çözümüne ilişkin yaptıkları çalışma sonucu öneri listesi hazırladıklarını söyledi. Evsel, sanayi ve atık suların arıtılmadan Marmara Denizi'ne akıtılmasının önüne geçilmesi gerektiğini dile getiren Öztunç, şu önerilerde bulundu: "Ergene Nehri bir an evvel temizlenmelidir. Ayrıca derin deşarjla nehrin Marmara'ya aktarılması fikrinden vazgeçilmelidir. Marmara Denizi'nin çevresindeki sanayi tesislerine yönelik denetimler en sert şekilde yapılmalı ve Paris Antlaşması bir an evvel yürürlüğe konulmalıdır. Kanal İstanbul Projesi'nden vazgeçilmelidir. Aksi takdirde bu proje, Marmara Denizi'nin tabutuna çakılmış dördüncü ve son çivi olacaktır. Balıkçılara mutlak surette ekonomik destek sağlanmalıdır ve Mecliste bir komisyon kurulmalıdır."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST