CHP Genel Başkanı Özgür ÖzelHalk TV'de "Gündem Özel" programına katılarak, Şirin Payzın, Kürşad Oğuz ve Barış Pehlivan'ın son dönemdeki siyasi gelişmeler ve yerel seçimlerle ilgili sorularını yanıtladı.

Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu'nun "olası bir cumhurbaşkanlığı adaylığına" da değindi. İmamoğlu'nun, yerel seçimlerde üst üste kazanması halinde "4'te 4" yapacağını ve anketlerde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı rahatça yenen bir konumda olduğunu belirtti.

İmamoğlu anketlerde önde olmaya devam ederse, onun cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklemekte tereddüt etmeyeceğini ifade eden Özel, partinin iç dinamiklerine ve Kemal Kılıçdaroğlu ile olan ilişkisine de değinerek, aralarında herhangi bir soğukluk veya sürtüşme olmadığını, aksine birlikte çalışmaya açık olduklarını söyledi.

Özel şöyle konuştu:

"Ekrem İmamoğlu seçimi bir daha kazanırsa 4'te 4 yapmış olacak. Üçüncü başarısından sonra Ekrem İmamoğlu, anketlerde Erdoğan'ı çok rahat yenen bir görüntüdeydi. Ben öyle bir görüntüyü görürsem Ekrem İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olması için üzerime düşen her şeyi fazlasıyla yaparım. Ekrem Bey o başarıda değilse, bir başkası o başarıyı gösteriyorsa Ekrem Bey bana, 'Sayın Genel Başkanım macera aramayalım bu arkadaşı aday yapalım, hepimiz de arkasına geçelim' der. Birbirimizin en zor günlerde nasıl partiyi, ülkeyi düşündüğünü; zaman zaman kan kusup kızılcık şerbeti içtiğimizi biliriz. Eğer Ekrem Bey anketlerde geçen sefer olduğu gibi önde olursa o adaylığı parlatıp Ekrem Beyle bu rejimi değiştirmek gerek. Bunu yapmakta gözümü kırpmam."

Denizli-Manisa, Bursa-Balıkesir ve Malatya-Adıyaman illerinde "üç tane ikiz" kazanma hedefinden bahseden Özgür Özel, bu bölgelerdeki adayların anketlerde güçlü sonuçlar aldığını, parti olarak bu illerden birkaçını kazanabilecek durumda olduklarını dile getirdi. 

"SANDIKLARA SAHİP ÇIKMAKTA KARARLIYIZ"

İYİ Parti'yle işbirliğinin sandık güvenliği açısından bazı zorluklar doğurduğunu ancak partinin bu konuda geniş bir organizasyona sahip olduğunu ifade eden Özel, CHP'nin, sandıklara sahip çıkma konusunda kararlı olduğunu ve bu sayede seçimlere katılım oranını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Belediyelere kayyum atanması meselesine de değinen Özel, bu durumun yerel demokrasiye zarar verdiğini ve halkın iradesinin üstünde bir karar olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Diyarbakır örneğini vererek, seçilen yerel yöneticilerin görevlerine devam etmesi gerektiğini vurguladı.

"SİNAN ATEŞ'İN AİLESİYLE İLETİŞİM HALİNDEYİZ"

CHP'nin siyasi yelpazedeki konumuna ilişkin olarak Özel, partinin emeğin, emekçinin ve ezilenlerin yanında durması gerektiğini savundu. Farklı görüşlerin parti içinde var olabileceğini ancak genel politikaların partinin temel değerleri doğrultusunda şekillendirilmesi gerektiğini belirtti.

Sinan Ateş cinayeti hakkında da konuşan Özel, bu konuda parti olarak gereken hassasiyeti gösterdiklerini ve mağdur aileyle iletişim halinde olduklarını ifade etti.