Avukat Emrah Kozay 1982 yılında Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Mıdık Mahallesi’nde dünyaya geldi. Lise öğrenimini Anafartalar Lisesi’nde, üniversite eğitimini ise Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

2012 yılından itibaren Adana Barosu’na kayıtlı olarak serbest olarak avukatlık yapmasının yanı sıra, aile şirketi olan Kozay Grup’ta da yöneticilik yapmaktadır.

2008 yılında 26 yaşında iken CHP’de aktif siyaset hayatına başladı.  Uzun dönem il ve ilçe delegeliği, il ve ilçe seçim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi. 

CHP Adana İl Örgütü Seçim Koordinasyonunda başkanlık dahil çeşitli görevlerde bulunup, iki dönem CHP Hukuk Danışma Kurulu Başkanlığı, 3 dönem CHP Adana İl Başkan Yardımcılığı görevini başarıyla yaptı.  35. 36. ve 37. Olağan Kurultaylarında kurultay delegesi oldu. 

36 Yaşında CHP İl Başkanı Oldu

2018 yılında henüz 36 yaşındayken CHP Adana İl Başkanlığı görevine başladı.

CHP’nin ittifak politikalarıyla birlikte büyük başarı elde ettiği 2019 yerel seçimleri sırasında CHP Adana İl Başkanı olarak yereldeki ittifak çalışmalarında önemli bir rol oynadı ve CHP’nin 25 yıl aradan sonra Adana Büyükşehir Belediyesi’ni, Ceyhan ve İmamoğlu ilçe belediyelerini kazanmasında önemli rol oynadı. İl Başkanlığı görevinin ardından da CHP’nin yerelde ve genelde iktidarı için alan çalışmalarını aralıksız sürdürdü. 2024 yerel seçimlerinde CHP Seyhan Belediye Başkanlığı için Aday Adayı oldu.

Lise yıllarında lisanslı olarak basketbol oynayan ve boş zamanlarında motosiklete binmeyi seven Av. Kozay evli ve iki çocuk babasıdır.