Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yaşayan Gül Bayramoğlu, çöpe atılan eski halı ve kilimleri ekonomiye kazandırıyor. Eski halı ve kilimlerden yastık, kırlent ve çanta gibi ürünler yapan Bayramoğlu, "Kilimden, halıdan eski yırtık pırtık annelerimizden ninelerimizden kalan bunları değerlendiriyoruz yani çok güzel bir iş yaptığıma inanıyorum. Çünkü bunların hepsi çöplere gidiyordu” dedi.

İstanbul’da tekstil sektöründen emekli olan Gül Bayramoğlu, Kavakdibi Caddesi’nde açtığı atölyede eski halı ve kilimleri yeni ürünlere dönüştürüyor. Bayramoğlu, dönüşüm sürecini şöyle anlattı:

"GERİ DÖNÜŞÜM SAĞLIYORUZ"

TBB'nin yeni başkanı belli oldu TBB'nin yeni başkanı belli oldu

"Ben eskiden İstanbul’da tekstilde çalıştım, tekstil emeklisiyim. Eşim rahmetli olduktan sonra boşlukta kaldım. Boşlukta kalınca oğlum da bana 'işyeri açalım anne sana' dedi. Böyle eski halı kilim alıyoruz. Oğlumun sayesinde biz o eski kilim ve halıyı yastık, çanta, supla yapıp böyle geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Kilimden, halıdan eski yırtık pırtık annelerimizden ninelerimizden kalan bunları değerlendiriyoruz yani çok güzel bir iş yaptığıma inanıyorum. Çünkü bunların hepsi çöplere gidiyordu ve çöplükten toplayan insanlar getiriyor zaten bize. Biz bunları parayla alıyoruz ve kesip değerlendiriyoruz, geri dönüşüm sağlıyoruz. Supla yapıyoruz, çanta yapıyoruz, kırlent yapıyoruz. Sipariş üzerine istenen her şeyi yapıyoruz. Tablo yapıyoruz mesela eski çok antika halılar gelince isteyenlere kaftan olarak da yapıp satıyoruz. Onun için işimi severek yapıyorum. 67 yaşımdayım ve hiç sıkılmadan bunalmadan bu işi yapıyorum."