Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri yayınladıkları ortak açıklamada görevlerinin Rektör Naci İnci tarafından engellendiğini belirttiler. Kampüse girmelerinin engellendiğini belirten akademisyenler liyakatsız atamaların devam ettiğini ifade ettiler.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 29 bölümdeki akademisyenler ortak bir açıklama yayınlayarak üniversitedeki görevlerinin Rektör Naci İnci tarafından engellendiğini belirttiler.

Yapılan açıklamada “Gençlerimizin iyi eğitim haklarının göz göre göre gasp edilmesine seyirci kalmayacağımızı, tüm hukuksuzluklara itiraz edip gereken tepkiyi göstermeye kararlılıkla devam edeceğimizi ifade etmek isteriz” denildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım noktalarını duyurdu Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım noktalarını duyurdu

'KAMPÜSE GİRMEMİZ DAHİ ENGELLENİYOR'

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; iki yıla yaklaşan bir süredir üniversitede ciddi bir yönetim krizi yaşandığı belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yönetim, var olan mevzuatı da çarpıtarak, öğretim üyelerine soruşturmalar açmakta, bazı öğretim üyelerimizin sözleşmelerini gerçeklerden uzak haberlere dayandırarak yenilememekte, bazılarının yükseltmelerini keyfi sebeplerle bekletmekte, bazılarının ders vermesini, hatta kampüse girmesini hukuksuzca engellemektedir.”

'LİYAKATSİZ ATAMALAR DEVAM EDİYOR'

Bu tür uygulamaların, üniversitenin iyi bir kamu üniversitesi olma özelliğini ve eğitim ve araştırma kalitesini ciddi şekilde tehlikeye attığını belirten öğretim üyeleri “Bu konuda yaptığımız tüm uyarılar göz ardı edilmiştir” dedi.

Yapılan ortak açıklamada “Liyakatsiz, şeffaf olmayan atamalar devam ederken, bu süreçleri eleştiren ve dava açan bölüm başkanları, mesnetsiz gerekçelerle görevden alınmakta ve bölümler tarafından seçilen bölüm başkanlarının atamaları yapılmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

'GENÇLERE VE AİLELERİNE KARŞI SORUMLULUĞUMUZ'

Bu tür uygulamaların üniversitenin kurumsal bütünlüğüne telafi edilmesi zor hasarlar verdiği ve ciddi kamu zararı oluşturduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu hasarların ve kamu zararının önüne geçmek gerek öğrencilerimiz gerekse onlara iyi bir gelecek sağlamak uğruna fedakarlıkla çalışan ailelerine karşı sorumluluğumuzdur.”

Açıklama “Gençlerimizin iyi eğitim haklarının göz göre göre gasp edilmesine seyirci kalmayacağımızı, tüm hukuksuzluklara itiraz edip gereken tepkiyi göstermeye kararlılıkla devam edeceğimizi ifade etmek isteriz” denilerek sona erdi.