Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi, Şirnex’ın Qileban (Uludere) ilçesinde 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19'u çocuk 34 katledilmesine dair Türkiye'den savunma istedi. 

'KATLİAM SONRASI HÜKÜMET İLK DEFA SAVUNMA YAPACAK'

Avukat Kerem Altıparmak, söz konusu talebi sanal medya hesabından duyurdu. Altıparmak, hükümetin ilk defa savunma yapacağını kaydetti. Altıparmak'ın paylaşımları şöyle: "Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi Roboski aileleri tarafından yapılan başvuruda kabul edilebilirlik ve esasa ilişkin görüşlerinin alınması için başvuruyu hükümete bildirdi. Başvuru yaşam hakkının ve kötü muamele yasağının ihlal edildiğini iddia ediyor. Hatırlanacağı üzere daha önce AİHM esasa ilişkin savunmalar alınmadan usuli nedenlerle kabul edilemezlik kararı vermişti. Bu nedenle, ilk kez bir uluslararası mekanizma önünde hükümet esasa ilişkin savunma yapacak ve Sözleşmenin ihlal edilip edilmediğine ilişkin görüşünü sunacak." 

CEVAPLAMAK İÇİN 6 AY SÜRE VERİLDİ

Hükümetin 6 ay içerisinde cevap vermesi gerektiğini belirten Altıparmak, "Ek bir süre istenmezse ve/veya bu ek süre verilmezse hükümetin cevaplarını sunmak için 6 aylık bir süresi var. Daha sonra hükümetin görüşlerine başvurucular cevaplarını verecek, ihlal bulunması halinde giderimde ne talep ettiklerini bildirecekler. Bu arada AYM'de de derdest olan bir Roboski başvurusu olduğunu hatırlatalım. Roboski davası Türkiye'nin adalet ve hakikat arayışında çok önemli bir sembol. Türkiye'de ve/veya uluslararası mekanizmalarda bu hakikati aramak bizler için de ağır bir ödev" diye belirtti.