BM Genel Sekreteri Antonio Guterres küresel ateşkes çağrısı yaptı

BM'nin 75. Genel Kurulu başladı. Kurulun açılışında konuşan Genel Sekreter Antonio Guterres koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel ateşkesin uzatılmasını istedi.Birleşmiş Milletler (BM) Gen...

DÜNYA 22.09.2020 - 18:00 22.09.2020 - 18:00

BM'nin 75. Genel Kurulu başladı. Kurulun açılışında konuşan Genel Sekreter Antonio Guterres koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel ateşkesin uzatılmasını istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası topluma küresel ateşkesi yıl sonuna kadar 100 gün içinde hayata geçirme çağrısı yaptı.

BM 75. GENEL KURUL GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Guterres, toplantının açılış konuşmasında, geçen yıl dünyaya tehdit olarak sıraladığı dört küresel soruna bu yıl koronavirüs salgının da eklendiğini söyledi.Habertürk'ün haberine göre Dünyanın çığır açan bir sağlık krizi ve beraberinde getirdiği en büyük ekonomik krizlerden biriyle karşı karşıya olduğu uyarısı yapan Guterres, ''Kovid-19, dünyanın kırılganlıklarını gözler önüne serdi.'' dedi.Guterres, 30 yılda ilk kez yoksulluğun tekrar artmaya başladığını dile getirerek, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden uzaklaşıldığını, küresel ısınma nedeniyle gezegenin yandığını ve dünyanın stres altında gerçek liderlik arayışı mücadelesi verdiğini kaydetti.

"DAHA ÖNCE HİÇ BÖYLE BİR SALGIN OLMADI"

Yaşanan salgının ise daha önce görülen hiçbir salgına benzemediğini ifade eden Guterres, ''Kovid-19, sadece bir alarm değil dünyanın bundan sonra karşı karşıya kalacağı sorunlar için bir prova.'' diye konuştu.Virüsün dünyaya diz çöktürdüğünü belirten Guterres, uluslararası toplumun birlik olması gerektiğini, ülkeler kendi başına hareket ettiğinde virüsün de her yöne sıçradığını aktardı.Guterres, uluslararası toplumdan salgının başında yaptığı küresel ateşkes çağrısının 100 gün içinde hayata geçirilmesini isteyerek, ''Zaman daralıyor. Dünyanın tüm sıcak çatışmaları durdurmak için küresel bir ateşkese ihtiyacı var. Aynı zamanda, yeni bir Soğuk Savaş'ı önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor'' ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@