Birleşmiş Milletler tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre, dünya üzerinde en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke ise Türkiye oldu.

Birlemiş Milletler mülteci teşkilatının yeni bir raporuna göre, dünya genelinde 100 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kaldı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplum ya bu insanlık trajedisini ele almak, çatışmaları çözmek ve kalıcı çözümler bulmak için bir araya gelip harekete geçmeliyiz. Yoksa bu korkunç eğilim devam edecek.” dedi.

Bugün yayınlanan rapor ise arkasındaki eğilimleri daha ayrıntılı olarak araştırdı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kiev teslim olana kadar saldırılar son bulmayacak Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kiev teslim olana kadar saldırılar son bulmayacak

Raporda, “Bu yazının yazıldığı sırada milyonlarca Ukraynalının yerinden edilmesi ve bu yıl başka yerlerde, özellikle Burkina Faso ve Myanmar’da çok insanın göçe zorlanması ile, toplam zorunlu yerinden edilen kişilerin sayısı 100 milyon kişiyi aştı.” ifadeleri yer aldı.

Raporda, “Bu, dünyadaki her 78 kişiden 1’inin kaçmak zorunda kaldığı anlamına geliyor. Bu rakam on yıl önce çok az kişinin bekleyebileceği dramatik bir dönüm noktası.” denildi.

TÜRKİYE EN ÇOK MÜLTECİYE SAHİP

Raporda, 7 milyondan fazla Ukraynalının savaş nedeniyle ülke içinde yerinden edildiği ve 6 milyondan fazla mültecinin Ukrayna’dan kaçtığı belirtildi.

Raporda, “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyü kgöç krizlerinden biri ve kesinlikle en hızlısı” deniidi.

Rapora göre 2021’de Türkiye, yaklaşık 3,8 milyon kişiyle dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptı.