Bitlis’te son günlerde etkili olan yağışlarla kar kalınlığı 168 santimetreye ulaştı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Türkiye'nin en fazla kar yağışı alan illerinden Bitlis'te, belediye ekipleri karla mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Beşminare Mahallesi'nde yürütülen çalışmaları inceleyen Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, gazetecilere, kentte kar yağışının etkisini sürdürdüğünü söyledi.

Kar kalınlığının 168 santimetreye ulaştığını dile getiren Tanğlay, "Bütün personelimiz ve iş makinelerimizle sahadayız. 55 araç ve 80 personelle kar çalışması yürütüyoruz. Hiçbir yolumuz kapalı değil. Ana yollarımız ve ara arterlerin tamamı açık. Bitlis'te karın yağmasını bekliyorduk çünkü su sıkıntılarımız vardı. Pazar ve pazartesi 50-55 santimetre civarında kar bekliyoruz. Personelimiz gece gündüz çalışıyor. Vatandaşlarımızın ulaşımlarını daha rahat sağlayabilmeleri için 24 saat sahadayız" dedi.

Halktan zor durumda kalmadıkça toplu taşıma araçlarını kullanmamalarını isteyen Tanğlay, ulaşımda aksamaları olmaması için tüm imkanlarıyla seferber olduklarını ifade etti.

Manisa’da 112’yi gereksiz yere meşgul edenlere 37 bin lira ceza Manisa’da 112’yi gereksiz yere meşgul edenlere 37 bin lira ceza

Tanğlay, 15 gün önce Bitlis'te 3 su kaynağının kuruduğu yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak, "Başhan ve Çelikan köyleri ile Duav Yaylası'nda su kaynaklarımızın kuruduğunu söylemiştik. Şu an itibarıyla 9 sondajımız çalışıyor. Bu yağışların faydası olacaktır. Toprak bu suyu emdikten sonra kaynaklarımız dolacak. Su ile ilgili sıkıntı yaşamayız diye düşünüyoruz" diye konuştu.