Bilim Kurulu üyeleri Kurban Bayramı için uyardı

Bilim Kurulu üyeleri, Kurban Bayramı'nda sosyal mesafeye dikkat edilmediği takdirde eylül-ekim aylarında vaka patlaması yaşanabileceğini açıkladı.Kurban Bayramı için uyarılarda bulunan Bilim...

GÜNDEM 17.07.2020 - 10:18 17.07.2020 - 10:18 Dokuz8 Haber

Bilim Kurulu üyeleri, Kurban Bayramı'nda sosyal mesafeye dikkat edilmediği takdirde eylül-ekim aylarında vaka patlaması yaşanabileceğini açıkladı.

Kurban Bayramı için uyarılarda bulunan Bilim Kurulu üyeleri, "Düşük vaka ile eylüle girmeliyiz. Eylül-ekimde risk yeni pike neden olabilir" dedi.

EYLÜL VE EKİM AYLARI RİSK BARINDIRIYOR

Bilim Kurulu üyeleri yaklaşan Kurban Bayramı için yurttaşlara uyarılarda bulundu. Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu ve Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Kultufan Turan, eylül ve ekim aylarının Covid-19 açısından çok kritik olduğunu belirterek, “Eylül, ekim ayları neden vurgulanıyor? Çünkü insanların vücut dirençleri yaz aylarında özellikle viral enfeksiyonlara karşı güçlüdür. Ama insanların vücut dirençleri eylül-ekim aylarında değişeceği için, kapalı mekanlarda daha fazla vakit geçirecekleri için, insanların hareketleri yoğun olacağı için bu aylarda genellikle risk vardır. O risk de yeni bir pikin çıkışına neden olabilir" dedi.

"TELEFONLA BAYRAMLAŞIN"

Yaklaşan Kurban Bayramı için de önemli uyarılar yapan Turan, "Kurban Bayramı çok önemli bir dönemeç. Özellikle kurban kesim yerlerinde kurallara harfiyen uymak gerekiyor. Aile görüşmelerini mümkün olduğu kadar yapmamalarını tavsiye ediyoruz.Büyüklerimizle telefonla bayramlaşalım. Kalabalık mekanlara girmemeye özen gösterelim" ifadelerini kullandı.

"VAKAYI SIFIRLASAK BİLE TEHLİKE DEVAM EDECEK"

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise salgının dünya genelinde yavaşlamadığını vurguladı. İlhan, "Biz kendi vakalarımızı sıfırlasak bile sınırlarımız açık olduğu müddetçe her zaman Covid-19 riski olacaktır. Bu nedenle eylül ayında gelebilecek risklere karşı hazırlıklı olmamız gerekli" dedi.

"BİZDE İKİNCİ DALGA HENÜZ BAŞLAMADI"

Bayram sonrasında okulların da açılma sürecini riskli dönemlerden biri olarak değerlendiren İlhan, "Bizde şu an ikinci dalgadan söz etmek mümkün değil ancak eylül ayında insanlar tatilden dönüyor. Okullar açılacak. Kapalı alanlarda daha fazla bulunacağız. Daha fazla miktarda virüs teması söz konusu olacak. Bu nedenle virüsün bulaşı artacak. Normal ekim kasım aylarında ortaya çıkan mevsimsel gribi de buna eklemek gerekiyor. Olabildiğince düşük vaka ile eylül ekim ayına girmemiz gerekiyor. 6 ay olacak eylüle geldiğimizde, 6 aylık deneyimlerimizle de olabildiğince virüse karşı yeni normal hayatımızı sürdürmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

"VEKALETLE KURBAN KESİN"

Milliyet’ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Teyfik Özlü ise Eylül ayının okulların açıldığı tarih olduğunu hatırlattı. İlhan bu ay öncesinde Kurban Bayramı'nın en riskli dönem olduğunu vurguladı. İlhan, "Benim önerim; vekaletle kurban kesilmesi yönünde. İnsanların kendi kurbanlarını kendilerinin kesmesi riski artırıyor. Bir kurbana 6-7 aile katılıyor. Kurbanın kesilmesi sırasında mesafeye dikkat edilemiyor. Bir yandan etler kesiliyor bir yandan etler pişiriliyor, ikram ediliyor. Böyle bir ortamda maske takmak mümkün değil. Bunun için bence vekalet yoluyla kesilmeli. Bayram namazında büyük bir kalabalık camilerde bir araya gelecek. Mesafeyi korumak lazım. Maskesiz gitmemek lazım. Bayramlaşmanın olmaması lazım. Mümkünse bayramlaşma açık havada olmalı ve kısa tutulmalı. Yeme içme ikram olmamalı.  

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@