Bilal Erdoğan Cumhuriyet devrimlerini eleştirdi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, alfabe ve kılık kıyafet devrimlerini eleştirdi.Bilal Erdoğan, Cumhuriyet'in ilk yıllarında hayata geçirilen devrimleri eleşt...

GÜNDEM 26.07.2020 - 12:49 26.07.2020 - 12:49

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, alfabe ve kılık kıyafet devrimlerini eleştirdi.

Bilal Erdoğan, Cumhuriyet'in ilk yıllarında hayata geçirilen devrimleri eleştirdi: "Alfabe değiştirerek, kılık kıyafet değiştirerek ruh değişmez."

ÇİN VE YUNANİSTAN NEDEN ALFABE DEĞİŞTİRMEDİ

CNN Türk'e konuk olan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, Cumhuriyet devrimleri hakkında ilginç bir çıkış yaptı. Arap alfabesinin ilkokullarda değişimin önündeki engel olarak anlatıldığını ileri süren Erdoğan, "Alfabe gelişimin önünde engel olarak anlatıldı. Oysa Çin'e bakıyorum Yunanistan'a bakıyorum. Alfabelerini değiştirmemişler. Japonya'ya bakıyorum alfabe değişmemiş. Ama ilerlemişler. Demek ki alfabenin kılık kıyafetin değişimle alakası yok" dedi.

ÇİN VE YUNANİSTAN NEDEN ALFABE DEĞİŞTİRMEDİ?

Bilal Erdoğan'ın örnek olarak gösterdiği Yunanistan ve Çin tarih boyunca aynı alfabeyi kullandı. Yunanca ve Çince kendi özgün alfabeleri olan diller olduğu için böylesi bir değişiklik toplumsal ilerlemenin konusu haline gelmedi. Türkiye'de ise insanlar, Türkçe konuşmalarına rağmen Arap alfabesini kullanıyorlardı. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@