BİK’in gönderdiği kitaplarda kadınlar aşağılandı, erkekler yüceltildi

Basın İlan Kurumu ‘nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği Türkçenin İsimler Sözlüğü, Türkçenin Fiiller Sözlüğü ve Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü adlı kadınlara hakaret dolu sözler kullanıldı.

TOPLUMSAL CİNSİYET 17.09.2020 - 08:29 17.09.2020 - 08:29

Basın İlan Kurumu ‘nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği Türkçenin İsimler Sözlüğü, Türkçenin Fiiller Sözlüğü ve Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü adlı kadınlara hakaret dolu sözler kullanıldı.

Basın İlan Kurumu ‘nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği ve Dr. Mehmet Gedizli’nin yazdığı Türkçenin İsimler Sözlüğü, Türkçenin Fiiller Sözlüğü ve Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü adlı kitaplarda kadınlara hakaret dolu ifadeler kullanıldı.

KADINLAR AŞAĞILANDI, ERKEKLER YÜCELTİLDİ

BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, daha önce Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünden çıkarılması kararı alınan bazı kelimeler de dahil olmak üzere sözlükte yer alan sözcüklerde kadınlar aşağılandı, erkekler ise yüceltildi.Sözlükte yer alan sözcükler ve karşılıklarında yer alan skandallar şöyle:♦ Adam: Güvenilir♦ Erkek: Sözüne güvenilir, mert♦ Karı Ağızlı: Dedikodu yapan erkek♦ Kadın: Evlenmiş kız.♦ Kaşık Düşmanı: Kadın, eş.♦ Kız: Bekâr kadın♦ Kirlenmek: İffeti bozulmak, lekelenmek♦ Oynak: İşveli kadın♦ Sokak Süpürgesi: Evinde oturmayıp çok gezen kadın, sürtük♦ Sürtük: Vaktini gezerek geçiren, evinde oturmayan kadın♦ Taze: Genç kadın♦ Yollu: Kolayca elde edilen kadın

MEHMET GEDİZLİ KİM?

Kitabın yazarı Dr. Mehmet Gedizli yaklaşık 20 yıldır Sakarya Üniversitesi’nde Türkçe eğitimi dersi veriyor. Dil üzerine çalışmaları bulunan Gedizli’nin ‘Tek kelimede üç dil’, ‘Dilinizdeki kelimelerimiz’ gibi kitapları bulunuyor.

BU İFADELERDEN BAZILARI TDK’DEN ÇIKARILMIŞTI

Bu ifadelerin bir kısmının Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde de benzer şekilde yer alması kadınlar tarafından yargıya taşınmıştı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, ‘oynak’, ‘taze’, ‘müsait’, ‘yollu’ gibi kelimelerin ifadelerinin kadını aşağıladığını belirterek Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden çıkarılmasına karar vermişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@