ABD Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander, Türkiye'nin güçlü savunma yeteneklerine sahip olmasının NATO'nun savunmasını güçlendireceğini söyledi.

"ABD, Türkiye'nin savaş filosunun modernizasyonunu destekliyor, çünkü bu NATO güvenliğine ve dolayısıyla ABD'nin güvenliğine bir katkıdır" diyen Wallander, satışa başlangıç için gerekli yasal süreçlerden geçilmesi gerektiğini belirtti.

"BEKLENTİ YOK"

Üst düzey bir Biden yönetimi yetkilisi ise Finlandiya ve İsveç ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak ABD'nin, Türkiye'ye hiçbir şey teklif etmediğini ifade ederek ABD'nin de Türkiye'den herhangi bir talebi olmadığını dile getirdi.

İzmir'de adliye önünde çatışma: 1 kişi hayatını kaybetti İzmir'de adliye önünde çatışma: 1 kişi hayatını kaybetti

Yetkili ayrıca, ABD'li yetkililerin Türkiye'nin F-16 savaş uçağı satın alma talebiyle ilgili devam eden teknik görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

KONGREYE MEKTUP

Türkiye, geçtiğimiz yıl ekim ayında ABD'den 40 adet Lockheed Martin F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için 80'e yakın modernizasyon kiti satın almayı talep etmişti. Geçtiğimiz mart ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi'nin F-16 satışı hakkında mektup göndermiş ve söz konusu satışın ABD çıkarlarına uygun olduğu belirtilmişti.