Beştaş: Para politikalarında bulunan her bürokrat suç işlemeye devam ediyor

Faiz kararını değerlendiren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, halkın yararı yerine Saray'ın oylarını sayan bürokratların suç işlediğini belirterek, "Suç işlemeyi durdurun" dedi.

SİYASET 18.11.2021 - 15:34 18.11.2021 - 15:47

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Merkez Bankası (MB) faiz kararını ve kurlardaki değişimi değerlendirdi. Beştaş, faiz kararına dün karar verildiğini ve bugün ilan edildiğini duyurdu. Merkez Bankası’nın saraydan bağımsız hareket etmediklerini gayet iyi bildiklerini belirten Beştaş, “‘Ekonominin kitabını yazdım’ diyen AKP Genel Başkanı’nda aslında ‘Merkez Bankası’nı nasıl kendime bağladım, nasıl esir aldım’ alt başlıklarından birini bugün bir kez daha okumuş olduk. Merkez Bankası’nın bir kez daha ‘Ben Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emrindeyim, ben özerk değilim, ben bağımsız değilim’ laflarını bütün Türkiye ve dünyaya ilan etmiş oldu” dedi. 

‘SUÇ İŞLEMEKTEN VAZGEÇİN’

Faiz düşüşün reel sektörü, halkı, üreticiyi etkileyip, etkilemeyeceğine dair de Beştaş, “Hayır, faiz düşürmenin temel amacı sektörde bir karşılık bulması, canlanma, ekonomide bir aktivite yaratmasıdır. Fakat bir etki yok. Normal şartlarda faizin, enflasyonun ya denge olması ya da yüksek olması gerekirken, enflasyonun daha yüksek seyrettiğini gayet iyi biliyoruz. Bizler HDP olarak Merkez Bankası’nı defalarca uyardık. Kendine kanunlarınıza uyun, fiyat istikrarını sağlayın, dedik. İktidarlar gelip, geçicidir, kanunlar kalıcıdır, dedik. Halkın yararı yerine sarayın oylarını saydıkça Para Politikalarında bulunan her bürokrat suç işlemeye devam ediyor. Biz bunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Suç işlemeyi durdurun, suç işlemekten vazgeçin, iktidar seçimle gidecek” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST