Gezi Direnişi'nde İstanbul Okmeydanı'nda gerçekleşen eylemler sırasında polis Fatih Dalgalı'nın attığı gaz fişeğiyle 16 Haziran 2013'te vurulan Berkin Elvan, vurulduğu yer olan Okmeydanı Gaziler Sokağı'nda anıldı.

FATOŞ ERDOĞAN

Berkin Elvan, 14 yaşındayken Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle vurulmuş, 269 gün komada kalmıştı. 45 kilodan 16 kiloya düşen Elvan, 15 yaşındayken 11 Mart 2014'te yaşamını yitirmişti.

Anmaya Berkin Elvan'ın ailesi ve arkadaşları ile Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı. "Berkin Elvan ölümsüzdür" ve "Berkin Elvan, 15'inde bir fidan" sloganları atılan anmada, Gezi Parkı davasında tutuklananların resimlerinin bulunduğu dövizler taşındı. Anne Gülsüm Elvan ve baba Sami Elvan, sokağın başına karanfiller bıraktı.

Cem Yılmaz'dan doktorlara destek Cem Yılmaz'dan doktorlara destek

YAPICI, ATALAY ve KAHRAMAN'DAN MESAJ

photo1655400554 (1)

Gezi davasında yargılanan ve 18'er yıl hapis cezası alan Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman da Berkin Elvan'ın anma törenine mesaj yolladı. Mesajlar şöyle...

Can Atalay: "Bir seher vaktinde, evinin sokağının köşesinde vurdular onu. Hazirandan marta o direndi. Biz umutla bekledik. On milyonlar olduk, uğurladık onu. Öyle bir İstanbul gördük. Berkin’imizi vurdular. Vurdukları yetmedi, 'Emri ben verdim' dediler. Annesini ve inancını miting meydanlarında yuhalattılar. Berkin'imiz, umudumuzdur, umutlu geleceğimizin adıdır. Ali İsmail, Abdocan, Ethem, Medeni, Hasan Ferit ve Berkin, Berkin, Berkin."

Tayfun Kahraman: "Berkin, bu memleketin gördüğü en onurlu toplumsal direnişin en genç kahramanıdır. Berkin Elvan, memleketimizin ve bizlerin onurudur. Berkin için ve katledilen bütün çocuklarımız için, nerede tutulursak tutulalım, adalet aramaya devam edeceğiz. Kardeşimsin Berkin Elvan."

Mücella Yapıcı: "Canım Berkin. Hala yaşamaya direnen 71 yaşında bir kadın, bir anne, 14 yaşında katledilen bir evlada ne diyebilir ki? Seni ve aileni, bu kokuşmuş düzene mahkûm eden koşulları değiştiremediğimiz için ancak özür dileyebilirim. İnan, çok uğraştık. Yine de uğraşacağız, o senin güzel gözlerin gibi bir dünyayı kurmak için. Sen rahat uyu güzel oğlum, Mücella annen."

GÜLSÜM ELVAN: HEPİNİZ BERKİN'SİNİZ, BERKİN ÖLMEDİ

Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, üzgün ve öfkeli olduklarını söyledi. Elvan, "Hepiniz Berkin'siniz. Berkin ölmedi. Berkin yaşıyor. Berkin sadece bedenen aramızda yok. Mücella, Tayfun, Çiğdem, Can, 8 çocuğumuz, 8 canımız içeride şu anda. Böyle bir tesadüf de hiç olamaz. Onlar için de mücadele edeceğiz. Hepsi çıkacaklar, burada olacaklar ama bunlar gidiciler. Mücella, Tayfun, Çiğdem, Mine, Hakan, Osman Kavala burada olacaklar ama siz gidicisiniz" diye konuştu.

AİLESİNİN MESAJINI ABLASI OKUDU

photo1655400554

Berkin Elvan'ın anmasına ailesi, ailesinin avukatlarından Çiğdem Akbulut ve çok sayıda seveni katıldı. Ailenin açıklamasını Berkin'in ablası Özge Elvan okudu. Özge Elvan'ın açıklaması şöyle:

Tam 9 yıl oldu. 

Oğlumuz Berkin Elvan, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin hedef göstererek sıktığı gaz kapsülüyle 16 Haziran 2013’te başından vuruldu. 269 gün komada kaldı, daha fazla dayanamadı ve 11 Mart 2014’te yanımızdan ayrıldı. 

Berkinimizi kaybettikten sonra, Berkinimiz nezdinde katledilen bütün çocuklar için adalet mücadelesi yürütmeye başladık. 

Davamız, oğlumuz vurulduktan dört yıl sonra görülmeye başladı. 

Dava sonucu katil Fatih Dalgalı 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fakat tek bir gün bile hapiste yatmadı, üstelik hâlâ görevi başında. 

Biz katillere verilen cezaların uygulanmasını beklerken avukatlarımız Oya Aslan ve Selçuk Kozağaçlı hapis cezasıyla cezalandırıldı.

Avukatımız Ebru Timtik adalet ararken hayatını kaybetti. 

Son olarak yoldaşımız, arkadaşımız, dostumuz, kardeşimiz, avukatımız Can Atalay, haksız ve hukuksuz şekilde hapis cezası ile cezalandırıldı. 

Her an yanımızda olan, yürüttüğümüz adalet mücadelesinde destekçimiz olan Mücella Yapıcı, haksız ve hukuksuz şekilde hapis cezası ile cezalandırıldı. 

Bedenimizle, ruhumuzla hapislerde bıraktıklarımız, kaybettiklerimiz ve sonsuza kadar yaşatacaklarımızla Ali İsmail ile, Abdocan ile, Mehmet ile, Hasan Ferit ile, Medeni ile, Ahmet ile, Ethem ile ve Berkinimizle bu yalancı düzene karşı bir kez daha Gezi Parkı’nın sahiciliğine sarılıyoruz.

Berkinimizin davasında Fatih Dalgalı’nın cezalandırılması için bizimle birlikte mücadele eden avukatımız Can Atalay, Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman başta olmak üzere Gezi Parkı davasında tutuklanan arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını, bu hukuksuzluğun derhal sonlanmasını istiyoruz.

Arkadaşlarımızı değil, çocuklarımızı katleden katilleri cezalandırın.

Yargı makamına sesleniyoruz: Sadece Fatih Dalgalı değil, “emri ben verdim” diyen dönemin başbakanı, şimdiki cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı yargılayın.

Başka Berkinler olmasın, çocuklar öldürülmesin diye adalet aramaktan vazgeçmiyoruz.

Berkinimiz, oğlumuz, yavrumuz,

Daima bizimlesin, daima seninleyiz. 

Senin için adalet istemekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Sevgi, saygı ve özlem ile. 

Elvan Ailesi