Tokyo 2020’de softbol branşında Japonya’nın kazandığı ve bir belediye başkanının ‘ısırdığı’ altın madalya yenilenecek.

Gözden kaçırmayın

Trabzonspor İstanbul Yenikapı'da kutlama yapacak Trabzonspor İstanbul Yenikapı'da kutlama yapacak

Japonya Olimpiyat Komitesi ve Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, Nagoya Belediye Başkanı Kawamura Takaşi’nin ısırdığı ve Japonya’nın kazandığı altın madalyanın yenilenmesine karar verdi.

Kamu yayıncısı NHK’nın haberine göre, Japonya softbol branşının Yokohama’da 27 Temmuz’da oynanan finalinde karşılaştığı ABD’yi 2-0 mağlup etti. Galip takımın oyuncusu Goto Miu sonraki hafta doğduğu kent Nagoya’yı ziyaretinde Belediye Başkanı Kawamura Takaşi tarafından kabul edildi.

Ziyarette Goto, altın madalyasını başkan Kawamura’nın boynuna astı. Bu sırada Kawamura, yüz maskesini çıkararak Goto’nun madalyasını ısırdı. Sosyal medyada viral olan görüntüler ile ülke çapında verilen tepkiler üzerine, ertesi gün Kawamura “uygunsuz” davrandığını beyan ederek özür diledi.

MADALYANIN YENİLENMESİNE KARAR VERİLDİ

Nagoya kentinin bağlı bulunduğu Aiçi Eyalet Valisi Oomura Hideaki, Goto’nun altın madalyasının değiştirilmesi için ilgili taraflarla görüşeceğini belirtti. NHK’nın edindiği bilgilere göre Japonya Olimpiyat Komitesi ve Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, madalyanın yenisiyle değiştirilmesine karar verdi.

Öte yandan softbol finallerinde ABD gümüş madalyai Meksika’yı 3-2 yenen Kanada ise bronz madalya kazanmıştı.