Belçika fedaral hükümeti Başbakan Yardımcısı Georges Gilkinet, devlet memurlarının kullandığı bilgisayarlar ve mobil cihazlarda, sosyal medya platformu TikTok'un yasaklandığını açıkladı Hükümetin kararı, Ulusal Güvenlik Konseyinin toplantısından sonra açıklandı.

AA’da yer alan habere göre, Başbakan Yardımcısı Georges Gilkinet, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yasak kararının, federal düzeyde alındığını duyurdu.

"Mantıklı ve gerekli bir karar aldık" ifadesini kullanan Gilkinet, kendisinin de artık sadece Facebook ve Twitter'da olacağını söyledi.

Federal hükümetin yanı sıra Flaman bölgesi hükümetinin de aynı şekilde TikTok'a kamu çalışanları için yasak getireceği kaydedildi. Valon bölgesi hükümetinin de yakında aynı kararı alması bekleniyor.

Belçika Siber Güvenlik Merkezi de TikTok'un kullanıcılardan ciddi miktarlarda veri topladığı, bazen kullanıcıların bundan haberdar olmadığı ve bu durumun gizliliğin ihlali açısından risk teşkil ettiği uyarısında bulundu.

ABD'nin Utah eyaletinde çocukların sosyal medya kullanımı için ebeveyn izni gerekecek ABD'nin Utah eyaletinde çocukların sosyal medya kullanımı için ebeveyn izni gerekecek

Merkezin uyarısında ayrıca TikTok'un algoritmalar aracılığıyla bilgi akışını ve içerikleri manipüle edebildiği, Çin yasalarının TikTok'u Çin istihbaratıyla işbirliği yapmaya zorladığı belirtildi.

ABD başta olmak üzere, bazı Batılı ülkeler ile Avrupa Birliği (AB) kurumları geçen haftalarda resmi çalışanların iş için kullandıkları cihazlarda TikTok'un kullanılmasını yasaklama kararı almıştı. (AA)