Diyarbakır'da 8 Haziran'da tutuklanan 20'si gazeteci 22 kişinin savcılık ifadeleri bugün de devam ediyor. Savcılık, 20 gazeteciden 11'ini tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk etti. JİNNEWS editörü Gülşen Koçuk serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında 8 Haziran'da gözaltına alınan JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editörü Gülşen Koçuk, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, Mezopotamya Ajansı editörü Aziz Oruç, gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel, Mehmet Yalçın, Abdurrahman Öncü, Lezgin Akdeniz, Kadir Bayram, Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen'in 7 günlük gözaltı süresinin ardından çıkarıldıkları adliyede ifade işlemleri bugün de sürüyor.

"SAVAŞ NE DEMEK" SORUSU

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, savcı, ajans editörü Aziz Oruç'un ifadesini alarak, yaptığı TV programları, programda kullandığı dil, bunla bağlantılı olarak "Savaş ne demek? Kürt sorunu nedir" gibi sorular yöneltti. Gazeteci Safiye Alagaş'a ise JINNEWS'ün yaptığı haberler ve haber içerikleri soruldu. Her iki gazeteci de tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Pınar Gültekin'in katilinin avukatı Erinan, kamuoyundan "sabır ve sükunet" istedi Pınar Gültekin'in katilinin avukatı Erinan, kamuoyundan "sabır ve sükunet" istedi

KOÇUK SERBEST BIRAKILDI 

Ardından ifadesi alınan JINNEWS Editörü Gülşen Koçuk hakkında ise adlı kontrol talebinde bulunuldu. Koçuk, talebin ardından serbest bırakıldı. Koçuk'u adliye kapısında meslektaşları karşıladı.

9 GAZETECİYE DAHA TUTUKLAMA TALEBİ

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, gazeteci Ömer Çelik, Elif Üngür, Mehmet Şahin, Neşe Toprak, Esmer Tunç ve  Zeynel Abidin Bulut ve Remziye Temel tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Diğer gazetecilerin sorgusu devam ediyor. Gazetecilerle dayanışmak amacıyla adliye önüne gelen meslektaşları ve ailelerin bekleyişi ise sürüyor.