Türkiye Basın, Yayın ve Matbaa İşçileri Sendikası (DİSK Basın-İş), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ortak bir açıklama yayımlayarak dün gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS çalışanı gazeteciler hakkında açıklama yaptı.

Dün sabah saatlerinde gözaltına alınan 11 gazeteciye yönelik tutumun seçim süreci ile ilintili olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Gazeteciliği suç olarak görmekten vazgeçmeyen iktidarın uzun süredir basın üzerinde sürdürdüğü baskının son örneği, seçime giderken 11 gazetecinin gözaltına alınması olmuştur.

JİNNEWS ve Mezopotamya Ajansı'nın İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Urfa ve Van’daki yazı işleri müdürü ve muhabirleri olmak üzere 11 kişi evleri basılarak gözaltına alınmıştır. Meslektaşlarımızın gözaltına alınırken darp edildikleri ve ters kelepçe uygulandığı kamuoyuna yansımıştır.

Biz gazetecilik meslek örgütleri olarak seçime gidilirken meslektaşlarımıza yönelik bu operasyonları, yurttaşın haber alma ve gerçeği ulaşma hakkına yeni bir saldırı olarak görüyoruz. Gazetecilik suç değildir.

Seçime giderken gazetecilerin görev yapmasının önündeki engellerin kaldırılması, kamuoyunun şeffaf bir biçimde oluşabilmesi için gereklidir. Gözaltına alınan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Seçime gazetecileri gözaltına alarak gidilmemelidir.”