Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Kürt yurttaşlara yönelik ırkçı saldırılara karşı açıklama yapan baroların iktidara yakın medya kuruluşları tarafından hedef gösterilmesine ilişkin açıklamada bulundu.

"UYARI GÖREVİNİ YERİNE GETİREN BAROLARIMIZIN..."

“Uyarı görevini yerine getiren, kaygılarını dile getiren barolarımızın hedef gösterilmesi yanlıştır” başlıklı açıklamada, “15 baromuz 21 Temmuz 2021 tarihinde kamuoyuna bir duyuruda bulunmuştur. Duyuruda, basında ve sosyal medyada çıkan haberlere gönderme yapılarak; Konya’da, Afyon'da ve Ankara’da bazı vatandaşlarımıza karşı etnik kimlikleri sebebiyle işlendiği söylenen nefret suçları kınanmıştır” ifadeleri yer aldı. 

Yeni Adalet Bakanı Tunç'tan ilk değerlendirme: Tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz Yeni Adalet Bakanı Tunç'tan ilk değerlendirme: Tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz

"İNSAN HAKLARININ KORUNMASI, BAROLARIN KANUNİ GÖREVLERİ ARASINDADIR"

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi, baroların kanuni görevleri arasındadır. Bu sebeple; söz konusu olaylarla ilgili kaygılarını dile getiren ve uyarılarda bulunan barolarımızı hedef yapmaya yönelik bir kısım medyada çıkan yazıları yanlış buluyoruz. Uyarıda bulunan, kaygılarını dile getiren kurumları hedef haline getirmeye çalışmak yapıcı olmaktan uzaktır. Milli birliğimize zarar verir. Unutmayalım ki fikirlerin çatışması, gerçeğe ulaşmanın, bir yanlış var ise bunu düzeltmenin ve tekrarını önlemenin en etkin yoludur. Bu nedenle düşünce özgürlüğü refah toplumunun taşıyıcı sütunudur.

Türkiye’yi başta etnik kimlik ve mezhep olmak üzere çeşitli fay hatları yaratarak bölmeye yönelik girişim ve senaryoların bulunduğu bir sır değildir. Bunları boşa çıkarmanın yolu ve yöntemi, hukuk devletini tüm kurum ve kurallarıyla işletmektir. Bu çerçevede, yetkili makamların da olaylara tek yönlü yaklaşıldığı izlenimini yaratacak açıklamalardan kaçınması gereklidir. Bir olmak, her konuda aynı düşünmek değildir. Bir olmak, hepimizin yüreğinin, vatanımızın ve evlatlarımızın geleceği için çarpmasıdır. Bunun için birbirimizi dinleyelim. Birbirimizin düşünce özgürlüğüne saygı duyalım. Doğruyu hep birlikte bulalım.”