Adalet Bakanlığı, tutuklu gazeteci sayısıyla ilgili CİMER üzerinden yapılan başvuruyu, “kamuoyunu ilgilendirmeyen bilgi” diyerek yanıtladı. Adalet Bakanlığı tarafından verilen cevapta, çok sayıda gazeteci davasına bakan ve gazetecilere ceza veren, ardından da Adalet Bakanı Yardımcısı olan Akın Gürler’in imzasının bulunması dikkat çekti.

12 yılda en az 18 bin 285 işçi cinayeti yaşandı 12 yılda en az 18 bin 285 işçi cinayeti yaşandı

Adalet Bakanlığı, tutuklu gazetecilerle ilgili yapılan bilgi edinme başvurusuna, “kamuoyunu ilgilendirmeyen bilgi” diyerek yanıt vermedi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 7 Eylül 2022 tarihinde yapılan bilgi edinme başvurusuna, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri’nden gelen yanıtta, şu ifadeler yer aldı: “Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve sadece kendi personeli ile kurum içi uygulamalarına ilişkin düzenlemeler hakkında bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Ancak, söz konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır.”

Adalet Bakanlığı tarafından verilen cevapta, çok sayıda gazeteci davasına bakan ve gazetecilere ceza veren, ardından da Adalet Bakanı Yardımcısı olan Akın Gürler’in imzasının bulunması dikkat çekti.

CİMER’e yapılan başvuruda, “Eylül 2022 tarihi itibariyle mesleğini gazeteci olarak bildiren kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır” sorusu yöneltilmişti.