İSTANBUL (AA) - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'e yapılan hakaret içerikli eylemleri kınayarak Danimarka hükümetini sorumluluk almaya ve bu saldırıları durdurmaya çağırdı.

BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Kur'an-ı Kerim'e yönelik hakaret gibi çirkin eylemler için ifade özgürlüğünün haklı bir gerekçe olarak kullanılması kabul edilemez." ifadesi kullanıldı.

Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'in yakılmasının şiddetle kınandığı vurgulanan açıklamada, Danimarka hükümetine sorumluluk alma ve bu eylemleri durdurma çağrısı yapıldı.

Açıklamada, nefret söylemi ve aşırılığın, "hoşgörü, bir arada yaşama ve barış" gibi değerleri yaymaya çalışan uluslararası çabalarla çeliştiğine dikkati çekilerek, BAE'nin güvenlik ve istikrarı baltalamayı amaçlayan insani ve ahlaki değerlerle çelişen tüm uygulamaları reddettiği kaydedildi.

Danimarka'daki İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi "Danske Patrioter (Danimarkalı Vatanseverler)" isimli marjinal grubun üyeleri 21 Temmuz'da Irak'ın Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmıştı.

İslam karşıtı pankart açan ve İslam'a hakaret içeren sloganlar atan grup üyeleri, Irak bayrağını ve Kur'an-ı Kerim'i yere atarak üzerine basmıştı.