İYİ Parti Ankara Mileltvekili Ayhan Altıntaş sosyal medya hesabından istifa kararını duyurdu. Altıntaş paylaşımında, "Son siyasi gelişmeler ışığında, gördüğüm lüzum üzerine İYİ Partiden istifa ettiğimi kamuoyuna saygıyla duyururum. Prof.Dr. Ayhan Altıntaş, Ankara Milletvekili" ifadelerini kullandı. Bu gelişmeyle birlikte Ayhan Altıntaş'ın yaşamı ve kariyeri merak konusu oldu.

AYHAN ALTINTAŞ KİMDİR?

Ayhan Altıntaş, 29 Mart 1958'de Yozgat'ta doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Elektrik ve Elektronik Mühendisi derecesini 1979 yılında ve Yüksek Mühendis derecesini de 1981 yılında aldı. Doktorasını Ohio State University'de 1986 yılında tamamladı.

Avustralya Milli Üniversitesinde çalıştıktan sonra 1988 yılında Yardımcı Doç. Dr.olarak İD Bilkent Üniversitesinde akademisyenliğe başladı. 1990 yılında doçent, 1996 yılında ise profesör oldu. Japonya Tokyo Teknoloji Enstitüsünde, Almanya Münih Teknik Üniversitesinde, Kanada Concordia Üniversitesinde profesör olarak bulundu. Bilkent Üniversitesinde 6 yıl Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, 3 yıl Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yaptı. Bilkent bünyesinde kurulan İletişim ve Spektrum Yönetimi Araştırma Merkezinin Direktörü olarak görev aldı. IEEE Kıdemli Üyesi, URSI (Uluslararası Radyo Bilimcileri Birliği) Fellow,Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Mühendislik Eğitim Kurumları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) ve Türk Zeka Vakfı Üyesidir.

AYHAN ALTINTAŞ'IN ÖDÜLLERİ

Ohio State University ElectrorScience Laboratory 1986 yılı En İyi Doktora Tezi Ödülü

1991 IEEE(Institute of Electrical and Electronics Engineers) En İyi Danışman Ödülü

IEEE Üçüncü Milenyum Madalyası, ODTÜ Parlar Vakfı Araştırma Ödülü

1996 TÜBİTAK Araştırma Teşvik Ödülü

ÖZEL YAŞAMI

Ayhan Altıntaş, evli ve iki çocuk babasıdır.