Atatürk Parkı'nda düzenlenen etkinlikler kapsamında, Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mehmet Serkan Dan Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Adana Tren Garı'nda devam eden programda, Atatürk'ün 15 Mart 1923'te trenle Adana'ya gelişi canlandırıldı, trenden inen bir gazi Vali Süleyman Elban'a Türk bayrağı sundu.

Törene, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Taşkın Keleş, gaziler ve öğrenciler de katıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden yurttaşlara rahmet, yaralılara şifa dileyerek başladığı konuşmasında, şunları kaydetti: 

“15 Mart 1923, tam 100’üncü yıldayız. Cumhuriyetimizin de 100’üncü yılındayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk yurt gezilerini genellikle önemli siyasal ve sosyal hadiselerin öncesinde ya da sonrasında gerçekleştiriyor. Bu gezilerde en çok ziyaret ettiği yerlerden biri de Adana’dır. Cumhuriyetin kuruluşundan önce üç kez, Cumhuriyetin ilanından sonra da kez kez Adana’ya geldiler. Adana’yı çok kez ziyaret etmesi aslında Adana’ya verdiği önemin de bir göstergesi. İlk kez 31 Ekim 1918’de gelir. O gelişinde Alman komutanın ‘Her şey bitti’ demesine karşılık, ‘Sizin için her şey bitmiş olabilir ama bizim için her şey şimdi başlıyor’ demiştir. Mustafa Kemal Atatürk Adana’ya üçüncü ziyaretini 100 yıl önce bugün yapar. Adana’ya gelmeden önce Yenice İstasyonu’nda sevinç gösterileriyle karşılanmıştır. Trenin Adana İstasyonu’na girmesiyle büyük coşku ve sevinç yaşanır. Kentte bayram havası vardır ve herkesin ruh hali umutlu, coşkuludur. Mustafa Kemal Atatürk, Hatay konusundaki tavrını ilk kez burada dile getirir ve ‘Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur’ cümlesini de burada kullanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk binbir güçlükle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet etmiştir ve ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ demiştir. Çünkü gençlere güveni tamdır. Hiçbir lider ülkesinin gençlerine bu denli güvenmemiştir.”

Kaynak: anka