Alevileri hedef alan öğretmene dava açıldı Alevileri hedef alan öğretmene dava açıldı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılı için asgari ücrette yapılacak artışla ilgili 3’üncü toplantısını yarın yapacak. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bugün yapılması gereken şey asgari ücretin alım gücünü yükseltmektir. Yüzde 85 enflasyonun olduğu, dünyada en büyük gıda enflasyonuna sahip ülkenin Türkiye olduğu bu koşullarda bunun da olması zor gözüküyor. Enflasyon devam ettiği sürece temel gıda ürünlerinde, tarım ürünlerinde girdi fiyatları yani mazotu, gübresi, ilaçta fiyatlar artmaya devam ettiği sürece asgari ücretin alım gücü de düşecektir” dedi. Ağbaba, memur ve emekli maaşlarında asgari ücrete yapılacak artış  kadar zam yapılması gerektiğini söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2023'te geçerli olacak asgari ücret rakamını belirlemek için çalışmaları devam ediyor. 20 Aralık'ta üçüncü kez toplanacak komisyonun, bu toplantıda yeni asgari ücret rakamını belirlemesi bekleniyor.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında tartışmalar devam ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde 7 Aralık'ta birinci, 14 Aralık'ta ikinci toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, üçüncü olarak yarın saat 14.00'te toplanacak.

İŞVEREN RAKAM VERMEDİ, İŞÇİ TEMSİLCİSİ 7.785 TL’DEN PAZARLIK İSTİYOR

Komisyonda işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın kasım ayına ait açlık sınırı verisi olan 7 bin 785 lira üzerinden pazarlıkların başlanmasını talep ediyor. TÜRK-İŞ buna ek olarak, refah payı ile enflasyona karşı satın alma gücünün korunmasını gerektiğini de vurguluyor. İşveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise asgari ücrete dair rakam paylaşmamakla birlikte, temel olarak işçilerin ve işverenlerin gözetildiği dengeli bir asgari ücret belirlenmesini istiyor.  TİSK, asgari ücrette işveren desteğinin 2023'te de sürdürülmesini talep ediyor.

“SORULACAK SORU ŞU; 5 BİN 500 TL Mİ BÜYÜK, 4 BİN 250 TL Mİ”

CHP İşçi Sendikaları, Esnaf-Sanatkar ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2023 asgari ücretinin tespiti öncesi rakamların alım gücüne dikkat çekti. Ağbaba, asgari ücrette belirlenecek rakamın temel gıda ürünlerindeki karşılığının önemine vurgu yaparak “Buradaki en önemli konu asgari ücretin ne olacağından, rakamdan öte asgari ücretin alım gücüdür. Geçtiğimiz yıl asgari ücret 4 bin 250 TL idi, yıl ortasında 5 bin 500 TL oldu, sorulacak soru şu; 5 bin 500 TL mi büyük, 4 bin 250 TL mi? Cevabı maalesef 4 bin 250 TL, 5 bin 500 TL’den büyük. Niye çünkü 4 bin 520 TL’nin alım gücü 5 bin 500 TL’nin alım gücünden çok daha yüksek, temel gıda ürünlerinde. Yumurtasından pirincine, ekmeğime, etine kadar 4 bin 250 TL’nin alım gücü 5 bin 500 TL’den daha yüksek” dedi.

“YAPILMASI GEREKEN ŞEY ASGARİ ÜCRETİN ALIM GÜCÜNÜ YÜKSELTMEKTİR”

2022 yılı asgari ücretine ara zamla birlikte 5 bin 500 TL’ye yükseltilmesine karşı bu rakamın alım gücü karşısında eridiğini vurgulayan Ağbaba, “Bugün yapılması gereken şey asgari ücretin alım gücünü yükseltmektir. Yüzde 85 enflasyonun olduğu, dünyada en büyük gıda enflasyonuna sahip ülkenin Türkiye olduğu bu koşullarda bunun da olması zor gözüküyor. Enflasyon devam ettiği sürece temel gıda ürünlerinde, tarım ürünlerinde girdi fiyatları yani mazotu, gübresi, ilaçta fiyatlar artmaya devam ettiği sürece asgari ücretin alım gücü de düşecektir” diye konuştu.

Partisinin asgari ücret önerisini 10 bin 128 olarak açıkladığını da hatırlatan Ağbaba, sözlerine şöyle devam etti:

“ASGARİ ÜCRET OLAĞAN ÜCRET OLMUŞ DURUMDA”

“Birkaç ay sonra bu zamlar devam ettiği sürece asgari ücretin alım gücü düşmeye devam edecek. Yine bir gerçeği paylaşalım; bizim asgari ücretli oranımız yüksek. Avrupa’da yüzde 3, 5, 7, 8 iken tüm çalışanlar içerisinde asgari ücretli bizim ülkemizde Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu verilere göre tüm çalışanlar içerisindeki asgari ücretli yüzde 50, DİSK’in verileri daha farklı, yüzde 65 diyenler var. Asgari ücret olağan ücret olmuş durumda.”

“ÜCRETE HANGİ ORANDA ZAM YAPILIYORSA MEMUR MAAŞINA, EMEKLİ MAAŞINA AYNI ORADAN ZAM YAPILMALIDIR”

Asgari ücret tartışmalarında memur ve emekli maaşlarına verilecek yeni yıl zamlarına ilişkin de hatırlatma yapan Ağbaba, “Burada asgari ücret sadece gündeme geliyorken memur maaş zamlarının gündeme gelmesi gerekiyor. Emekli zamlarının, maaşlarının gündeme gelmesi gerekiyor. Son tahmini enflasyon 6 aylık enflasyon yüzde 14 gözüküyor, bu ay muhtemelen yüzde 4 açıklanacak ve memur zamları yüzde 18 üzerinden tartışılacak. Şimdi bir tarafta asgari ücret 5 bin 500 TL’den 10 bin TL mi olsun tartışmaları sürerken memur maaşına, emekli maaşına yüzde 18-20 civarında zam geleceği tartışılıyor. Biz diyoruz ki; asgari ücrete hangi oranda zam yapılıyorsa memur maaşına, emekli maaşına aynı oradan zam yapılmalıdır” dedi.