Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in medya sözcüsü Emre Olur’un Arnavutluk'tan Türkiye'ye hızlı bir şekilde iade edilmesi Arnavutluk’ta tartışma yarattı. Olur’un avukatı, Arnavutluk yasalarının çiğnendiğini ve siyasi sığınma talebinde bulunma hakkının göz ardı edildiğini söyledi. Balkan Insight’ten gazeteci Hamdi Fırat Büyük, sürece ilişkin Arnavutluk'ta soruşturma başlattıldığını açıkladı.

Balkan Insight’in haberine göre, Emre Olur’un avukat Arben Llangozi’nin verdiği demeçte, Arnavutluk'un Olur’la bir avukat ve tercüman huzurunda görüşmeyerek ve hızla Türkiye'ye geri göndererek kendi iltica yasasını ihlal ettiğini söyledi. Llangozi ,“Siyasi sığınma talebinde bulunan biriyle çevirmen ve avukat aracılığıyla görüşme yapmak yasal bir zorunluluktur. Bu somut durumda, [iltica] talebi yerine getirilmedi" dedi. Olur'un avukatları, Arnavutluk'ta siyasi sığınma talebinde bulunmaya çalıştı. Türk medyasının Olur'un Arnavut vatandaşı olduğunu ancak belgelere göre Olur’un 2027 yılına kadar geçerli bir Türk pasaportuna sahip olduğunu bildirdi. Llangozi, Arnavutluk İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Genel Polis'e sığınma talebinde bulunulduğunu da sözlerine ekledi.

Eylemleri Tahran'da takip eden gazeteci yazdı: İran’dan geliyorum Eylemleri Tahran'da takip eden gazeteci yazdı: İran’dan geliyorum