Kamu görevlisi olduklarını ve üst düzey bürokratlarla yakın ilişkileri bulunduklarını söyleyerek dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü nitelikli dolandırıcılık eylemleri içerisinde oldukları değerlendirilen şüphelilere yönelik çalışma başlattı.

Kimliği belirlenen 7 kişiye yönelik Ankara merkezli 4 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Gözaltına alınan şüphelilerin adreslerinde silah, telsiz, sahte basın ve polis kimlik kartı ele geçirildi.

Şüphelilerin devlet yetkililerinin adlarını kullandıkları, bürokraside üst düzey tanıdıkları olduklarını söyledikleri, kendilerini kamu görevlisi olarak tanıttıkları ve iş bulma vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları bildirildi.

Kendilerini zaman zaman "milletvekili", "binbaşı" olarak tanıtan şüphelilerin, suça konu eylemlerini logosunda devlet kurumlarına ait sembolleri kullandıkları dernek çatısı altında gerçekleştirdikleri, kendilerini devlet görevlilerince vazifelendirilmiş gibi gösterdikleri belirlendi.

"Milli ve dini hassasiyeti yüksek gruplardan oldukları" izlenimi veren şüphelilerin ayrıca üst düzey kamu görevlileri, yöneticileri ve siyasi parti temsilcileriyle ilgili paylaşımlar yaparak kendilerini önemli kişi gibi göstermeye çalıştıkları da tespit edildi. (AA)