Ulus'ta Ermeni ve Katolik mezarlarının üstüne beton dökülerek dükkan yapılmak istendiğini söyleyen Tezcan Karakuş Candan, acilen kazı çalışmalarının durdurulması çağrısı yaptı.

Ankara'nun Ulus ilçesinde yıkılan İller Bankası binasının yeniden yapılması için ayrılan alanda kazı çalışmaları devam ederken, bölgede insan kemikleri bulunmuştu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kemiklerin, Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nda bulunan cenazelere ait olduğunu ve kazı yapılan alanın hukuka aykırı olduğunu açıkladı. Sözcü'den Yavuz Alatan'ın haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hukuksuz kazı sürecinde bulunan insan kemikleri, Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından incelemeye alındı. Bölge bilimsel kaynaklarda Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak görünmektedir. Buna rağmen inşaatın devam ettirilmesi, Anadolu topraklarındaki çok kültürlülüğe yapılan bir saygısızlıktır” dedi.

"46 DÜKKAN İÇİN BİR TARİH YOK EDİLECEK"

Kazının acilen durdurulması gerektiğini belirten Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Anadolu coğrafyasında yaşayanların, mezarlarının üzerine beton dökmek, dükkan yapmak insanlık dışıdır. O alana yapılacak 46 dükkan için bir tarihin yok edilmesi kabul edilemez. Acilen kazı çalışmalarının durdurması gerekiyor.”