Türkiye'de de hizmet veren ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon, 1994'teki kuruluşundan bu yana en büyük işten çıkarmayı yaşayacak. Dünyaca ünlü şirketin bu hafta içinde insan kaynakları, perakende ve yapay zeka destekli sanal asistan Alexa gibi ürünleri içeren cihazlar departmanından 10 bin kişiyi işten çıkarması bekleniyor.

BM, İran'a idamları derhal durdurması çağrısında bulundu BM, İran'a idamları derhal durdurması çağrısında bulundu

New York Times'ın (NYT) konuyla ilgili isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, küresel ekonomide belirsizliğin artmasıyla Amazon'un küresel iş gücünün yüzde 3'üne denk gelen 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığı aktarıldı. Haberde, işten çıkarmaların insan kaynakları, perakende ve yapay zeka destekli sanal asistan Alexa gibi ürünleri içeren cihazlar departmanından olacağı ve bu hafta başlamasının beklendiği kaydedildi.

KURULUŞUNDAN BU YANA EN BÜYÜK İŞTEN ÇIKARMA

Amazon tarafından konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, gerçekleşirse ABD'li şirketin 1994'teki kuruluşundan bu yana en büyük işten çıkarması olacak. Öte yandan, 9 Kasım'da Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın sahibi Meta, 11 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını duyurmuştu.

TWITTER DA ÇALIŞANLARININ YÜZDE 50'SİNİ İŞTEN ÇIKARDI

Elon Musk'ın 44 milyar dolara satın alması sonrası sosyal medya şirketi Twitter'da işten çıkarmalar başlamış ve şirket çalışanlarının yüzde 50'sinin işine son verildiği bildirilmişti.