Almanya'da bu yıl verilen aile birleşimi vizeleri 2022 yılını geride bırakarak 125 bine yaklaştı. Almanya'nın geçen yıl aile birleşimi için 117 bin vize verdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığının yanıtına göre, aile birleşimi için verilen 124 bin 625 vizenin küçük bir bölümü olan 10 bin 570'i sığınmacı olarak tanınan kişilerin aile üyelerine verildi. İkincil korumadan yararlanan kişilerin 12 bin 67'si ve sığınma hakkına sahip kişilerin 254'ü de aile birleşiminden yararlandı. Bu vizelerin çoğu Suriyeli sığınmacıların aile üyelerine verildi.

TÜRKİYE İLK SIRADA

Almanya'da yaşayan ve sığınmacı olmayan kişilerin yakınlarına "genel aile birleşimi" için verilen vize sayısının ise 101 bin 734 olduğu belirtildi. Bu vizelerde 12 bin 536 ile Türkiye'den gelenler ilk sırada yer aldı.

DW Türkçe'nin haberine göre; Bangladeş ve Pakistan gibi bazı ülkelerde aile üyeleri aile birleşimi vizesi için bir yıldan fazla beklemek zorunda kalıyor. Afganistan'dan İslamabad ya da Tahran'daki büyükelçiliklere vize başvurusunda bulunanların da bir yıldan uzun beklemesi gerekiyor.

Sol Partili Bünger, "Birçok sığınmacı aile, kaçış yollarının kapalı olması ve uzun iltica prosedürleri nedeniyle yıllarca ayrı kalıyor" dedi. "Bunun üzerine bir de vize için makul olmayan bekleme süreleri ekleniyor" diyen Bünger, "Bu durum, çoğu zaman çocukların yıllarca bir ebeveynden ayrı ya da ebeveynsiz büyümesine neden oluyor" ifadelerini kullandı.