NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Brüksel'de gazetecilere konuşan Baerbock, Hint-Pasifik bölgesindeki güvenliğin bugün görüşülecek konular arasında yer alacağını ifade ederek, "Avrupalı ortaklar olarak Çin ile ilişkilerimizi riskten arındırmamız gerektiğini zaten açıkça ifade etmiştik. Bu Çin'den ayrılmak anlamına gelmiyor ancak güvenliğimizi göz önünde bulundurarak tek taraflı bağımlılıkları azaltmalı ve aynı zamanda dünya genelindeki ortaklarımızla ortak güvenlik endişelerimizi ele almalıyız." dedi.

Baerbock, Çin'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi üyesi olarak barış ve kurallara dayalı uluslararası düzen için özel bir sorumluluk taşıdığını vurgulayarak, "2013 yılında Çin, Ukrayna ile bir anlaşma imzaladı ve Ukrayna'nın güvenliğini destekleme sözü verdi." diye konuştu.

Alman Bakan, Pekin yönetiminin Rusya-Ukrayna Savaşı konusundaki tutumunu da eleştirerek, "Şimdi sözde bir tarafsızlığa çekilmek Çin'in rolüne uygun olmayacaktır." ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Baerbock, ayrıca NATO ülkelerinin birbirleriyle uyumlu ve aynı zamanda daha fazla kabiliyete sahip olmalarının sağlanması gerektiğini belirterek, özellikle hava savunma alanındaki açıkların kapatılmasının önemini vurguladı.

Kaynak: aa