Almanya'da tembellik projeleri için 1600 euroluk üç burs pozisyonu açıldı.Almanya'da Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi, tembellikle ilgili bir proje için 1600 euroluk üç burs pozisyonu açt...

Nikaragua, Hollanda ile diplomatik ilişkilerini 'müdahaleci ve yeni sömürgeci duruşu' nedeniyle kesti Nikaragua, Hollanda ile diplomatik ilişkilerini 'müdahaleci ve yeni sömürgeci duruşu' nedeniyle kesti

Almanya'da tembellik projeleri için 1600 euroluk üç burs pozisyonu açıldı.

Almanya'da Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi, tembellikle ilgili bir proje için 1600 euroluk üç burs pozisyonu açtı.

TEMBELLİK BURSU

Almanya'nın Hamburg kentinde ilginç bir burs programı başlatıldı. Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi, tembellerin ve ayakların inceleneceği  ve ülke çapındaki burs için 15 Eylül'e dek kimliklerini açıklamadan başvuruda bulunacakların kendi seçtikleri 'faal eylemsizlik' alanının anlam ve önemi konusunda jüriyi ikna etmesini bekliyor.Başvuru formunda sadece dört soru yer alıyor:* Ne yapmak istemiyorsun?* Ne kadar süreyle yapmak istemiyorsun?* Özellikle bunu yapmaman niçin önemli?* Neden bunu yapmamak için doğru kişisin?

"HİÇBİR ŞEY YAPMAMAK KOLAY DEĞİL"

Burs programının fikir babası olan mimar ve tasarım kuramcısı Friedrich von Borries, "Hiçbir şey yapmamak, kolay iş değil. Biz faal eylemsizlik üzerine odaklanmak istiyoruz. Bir hafta hareket etmeyeceğini söylemen, etkileyicidir. Hareket etmeyeceğini ve düşünmeyeceğini teklif ediyorsan, bu daha da iyi olabilir" dedi.Fikrin sürdürülebilirliği teşvik eden toplumun aynı zamanda başarıya değer vermesi arasındaki çelişki hakkındaki bir tartışma sırasında doğduğunu anlatan Von Borries, "Bu burs programı bir şaka değil, ciddi niyetler güden bir deney: Başarı ve kazanım etrafında yapılandırılmış bir toplumu nasıl ters yüz edebilirsiniz?

BAŞVURANLAR NE YAPMAYACAĞINI SEÇMEKTE ÖZGÜR

1600 euroluk burs, ancak Ocak 2021'in ortasunda 'deney raporu' sunulduğunda ödenecek. Ancak Von Borries ödemenin projenin etkililiğine bağlı olmadığını ve aylaklık vaatlerini tutamayanların cezalandırılmayacağını söyledi. Başvuruda bulunanlar, eylemsizlik sürelerinin uzunluğunu belirlemekte serbestler. Von Borries "Uyumayacağım dersen, bunu ancak birkaç gün gerçekleştirebilirsin. Ama eğer alışveriş yapmayacağını söylersen, o zaman bu çok daha uzun sürdürebileceğin bir şeydir" dedi.Tüm başvurular bir araya getirilerek "Ehemmiyetsizlik Okulu: Daha İyi Bir Yaşama Doğru" isimli bir sergi oluşturulacak. Kasımda Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde açılacak sergi, "Yaşamımın başkalarının hayatları üzerinde daha az olumsuz  etkiye sahip olması için nelerden kaçınabilirim" sorusu üzerine inşa edilecek.